banner39

Davutoğlu: Kriz değil barış istiyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrasya'da artık kriz, ve gerginlik yerine barış ve refah istediklerini söyledi.

Arşiv 07.06.2010, 21:37 07.06.2010, 21:37
Davutoğlu: Kriz değil barış istiyoruz


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrasya coğrafyasında artık krizler, gerginlikler ve çatışmalar yerine barış, düzen ve refah olmasını istediklerini belirtti.

Davutoğlu, yarın başlayacak Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansının (AİGK-CICA) 3. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi çerçevesinde düzenlenen Avrasya'da Ekonomik ve Güvenlik İşbirliği toplantısının sonunda, eş başkan Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Bu toplantının Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle başlayan çok önemli bir toplantı olduğunu kaydeden Davutoğlu, yarın AİGK konferansının 3. zirvesinin düzenleneceğini hatırlattı.

Dönem başkanlığının yarın Türkiye'ye geçeceğini belirten Davutoğlu, yıl sonuna doğru da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığını üstleneceklerini bildirdi.

AİGK zirvesi çerçevesinde bu yıl bir ilk yaparak bugün çok katılımlı Avrasya toplantısını düzenlediklerini anımsatan Davutoğlu, bu toplantıya AİGK üyelerinin yanı sıra AGİT Troykası ve uluslararası örgüt temsilcilerinin katıldığını kaydetti. Davutoğlu, toplantının çok kapsayıcı bir atmosferde geçtiğini, verimli bir görüş alışverişi yaptıklarını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, bu girişimin küresel barışa büyük katkı yapacak olan bir çaba olduğunu belirterek, dünyadaki çoğu sorunun Avrasya bölgesinde olduğunu ve bu sorunların çözümünde karşılıklı güvenin ve güven artırıcı önlemlerin öne çıkmasını istediklerini kaydetti. Davutoğlu, "Avrasya coğrafyasında artık krizler, gerginlikler ve çatışmalar yerine barış, düzen ve refah olsun istiyoruz" dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Saudabayev de konferansın tarihçesini anlatarak, başlarda kimsenin tanımadığı AİGK'nın şimdi 18 yaşında, 22 üyesi olan uluslararası bir saygın kurum olduğunu kaydetti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?