Davutoğlu Münih'te Karabağ mesaisinde

Güvenlik konferansı için Münih'te bulunan dışişleri bakanı, Aliyev'le Karabağ konusunu ve Kafkasya'daki son gelişmeleri görüştü

Davutoğlu Münih'te Karabağ mesaisinde


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik konferansı için bulunduğu Almanya'nın Münih kentinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşmede, Erivan ile normalleşme süreci kapsamında Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Türk tarafı, Ermenistan Karabağ'dan çekilmeden sınırı açmayacağını Aliyev'e bir kez daha aktardı.

Diplomatik kaynaklar, görüşmede Kafkasya'daki son gelişmelerin ele alındığını aktardı. Aliyev, geçen ay Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın katılımı ile yapılan üçlü zirve hakkında Bakan Davutoğlu'nu bilgilendirdi. Karabağ sorununun çözümüne ilişkin olarak ortaya çıkan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Ahmet Davutoğlu ise Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirecek protokolleri onaylarken ortaya koyduğu tutum hakkında Ankara'nın görüşlerini aktardı. Türkiye, Ermenistan Yüksek Mahkemesi'nin '1915 olayları'na atıf yapan gerekçeli kararına tepkisini, "Haksızlık olursa yürümez" biçiminde ortaya koymuştu. Davutoğlu, ocak ayı içinde Londra'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile de aynı konuları ele almıştı. Bakan, Münih'te Azeri lidere bu temasları hakkında da bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Azeri lider Aliyev'in yanı sıra Ermenistan'la yapılan görüşmelerde arabulucu olan İsviçre'nin Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg ise Erivan'da Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile bir araya geldi. Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini 'teşvik etmeye devam edeceklerini' dile getiren ABD'li yetkili, Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin kararına olumlu baktığını söyledi. Steinberg, sürecin ileri götürülmesi için Ankara ve Erivan'dan siyasi irade göstermelerini istedi.

Davutoğlu'nun Münih mesaisi yoğun

46. Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yukiya Amano ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün akşam saatlerinde İranlı meslektaşı Manuçehr Muttaki ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile yaptığı görüşmenin ardından, bugün de Amano ve Bildt ile görüştü. Bakan Davutoğlu'nun Amano ile yaptığı görüşmede İran'ın nükleer programının ele alındığı bildirildi.

Davutoğlu'nun bugün ayrıca NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile görüşmesi bekleniyor.

Bakan Davutoğlu, bugün konferans çerçevesinde düzenlenecek "Orta Doğu'da Güvenlik ve İstikrar" konulu panelde konuşma yapacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35