banner39

Davutoğlu: Ortak geleceğimize birlikte yürüyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Azerbaycan ile ortak geleceğimize birlikte yürüyoruz" dedi.

Arşiv 19.04.2010, 20:43 19.04.2010, 20:43
Davutoğlu: Ortak geleceğimize birlikte yürüyoruz


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ve Türkiye'nin bütün konulara aynı perspektiften yaklaştığını belirterek, Türkiye ile Azerbaycan'ın "ortak geleceğe birlikte yürüdüklerini" söyledi.

Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "her manada Azerbaycan ile yakın ilişki içinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu" belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Washington'daki nükleer güvenlik zirvesi öncesinde, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Azerbaycan'a geldiğini hatırlatarak, zirvede de yoğun görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Bütün bu görüşmelerde temel hedef olarak Kafkasya'da barış, istikrar ve güvenliğe dayalı bir sürecin işlemesini esas aldıklarını belirten Davutoğlu, baştan beri vizyonlarının bu olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Bir kez daha Azerbaycan ile bütün konularda aynı perspektifte değerlendirmeler yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov ise, Davutoğlu ile yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, Washington'daki nükleer güvenlik zirvesinde yapılan görüşmeler hakkında, "Türkiye'den, ikna edici açıklamalar işittiklerini" söyledi.

YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATMAK İSTİYORUZ

Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ve Türkiye'nin hedeflerinin açık olduğunu, iki ülkenin de ilişkilerinin normalleştiği, bütün sınırların açıldığı, karşılıklı olarak güvenin sağlandığı yeni bir dönemi başlatmak istediklerini kaydetti.

Minsk grubu ABD ve Rusya eşbaşkanlarının yarın Azerbaycan'a gelmesinin büyük önem taşıdığını belirten Davutoğlu, "Ümit ediyoruz ki, bu gelişmeler, Minsk grubunun çabalarıyla da ivme kazanır ve nihai hedefine ulaşır" dedi.

İran'a yapacağı ziyarette hem nükleer konuyu hem de bölgedeki diğer konuları ele alacaklarını belirten Davutoğlu, İran sorununu diplomatik yollarla çözümü için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da Davutoğlu'nun önce Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karabağ sorunu üzerine görüşmeler yaptığını, ardından iki Dışişleri Bakanı olarak bir araya geldiklerini söyledi.

Davutoğlu'nun, Washington'da yapılan görüşmelerle ilgili bilgi verdiğini kaydeden Memmedyarov, Kafkasya'da barışın sağlanması yönünde fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Memmedyarov, yarın Minsk grubu eşbaşkanlarının Azerbaycan'a geleceğini ve konuyla ilgili görüşmelerin devam edeceğini belirterek, süreçle ilgili açıklamaları bundan sonra yapacaklarını kaydetti.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?