banner39

Davutoğlu: Savaşta bile sivillere saldırılmaz

Davutoğlu, "Savaş durumunda bile sivillere saldırılmaz" dedi, BM Güvenlik Konseyi 10 saattir bu konuyu görüşüyor

Arşiv 31.05.2010, 21:18 01.06.2010, 07:22
Davutoğlu: Savaşta  bile sivillere saldırılmaz


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere saldırı düzenleyen İsrail'in "elinde kan bulunduğunu", "İsrail'in yaptığının korsanlık, haydutluk ve bunun bir devlet tarafından işlenmiş cinayet olduğunu" söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Lübnan'ın dönem başkanlığını yaptığı ve Türkiye'nin talebi üzerine acil olarak düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasının son derece üzücü ve trajik bir olay olduğunu, İsrail'in BM'nin kurulmasının ardından yerleşen tüm değerleri tamamen hiçe sayan son derece ciddi bir suç işlediğini ifade etti.

"HAYDUTLUK"

İsrail'in savunma güçlerinin uluslararası sularda Gazze'ye insani yardım taşıyan çokuluslu ve tamamen sivil bir güce saldırdığını, olayın kıyıya 72 deniz mili uzaklıkta meydana geldiğini, İsrail güçlerinin sivilleri yaralayıp öldürdüğünü, bunun uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğunu belirtti.

İsrail'in yaptığının haydutluk ve korsanlık olduğunu belirten Davutoğlu, bunun "devlet tarafından işlenmiş bir cinayet olduğunu" söyledi. Davutoğlu, bu duruma bir gerekçe gösterilemeyeceğini, bunun hiçbir gerekçesi, yasallığı olamayacağını belirttiği konuşmasında, "Bu tür bir yol izleyen devlet, uluslararası toplumda meşruiyetini kaybetmiştir" dedi.

Gemilerde 32 ülkenin yaklaşık 600 vatandaşı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, İsrail'in hukuku hiçe sayarak, Gazze'de başta çocuklar olmak üzere zor koşullarda, abluka altında yaşayan insanlara insani yardım taşıyan gemiye saldırdığını kaydetti.

Gemilerin İsrail'e bir tehdit olmadığını belirten Davutoğlu, "İsrail'in elinde kan var" dedi.

"SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN"

Uluslararası toplumun ve sistemin sorumlu davranması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, uluslararası hukuka uymayanların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Davutoğlu, "Hiçbir devlet hukukun üzerinde değildir. İsrail, yaptığının sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmalıdır ve suçlarından sorumlu tutulmalıdır" dedi.

İsrail'in "saldırganlık ve güç kullanma savunucusu" haline geldiğini ifade eden Davutoğlu, "Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin bu duruma güçlü bir şekilde tepki vererek İsrail'in saldırı hareketini şiddetle kınamasını, olayın soruşturulmasını, tüm sorumlu yetkililerin ve kişilerin cezalandırılmasını istemektedir" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu bir soru üzerine, bunun İran meselesiyle ilgili olmadığını da söyledi.

ABD YİNE SAVUNDU!

ABD temsilcisi, “Hamas’ın çeşitli örgütlerle ilişkileri, silah kaçakçılığı yapması durumu zorlaştyırıyor “dedi. İsrail’in ‘güvenlik konusundaki endişelerinin’ de dikkate alınması gerektiğini dile getiren ABD temsilcisi, ‘ayakta kalabilen bağımsız bir Filistin devleti kurulması’ çağrısını yineledi.

Türkiye’nin talebiyle, NATO da harekete geçerken, ittifakın sözcüsü James Appathurai, NATO’nun bugün daimi temsilciler düzeyinde özel bir toplantı yapacağını duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de yazılı açıklamasında “Bu olaydaki can kayıplarından derin endişe duyuyorum” derken saldırıyla ilgili ‘yeni gerçeklerin’ ortaya çıkmasına dair beklentileri olduğunu vurguladı.

BM UZLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

BM Güvenlik Konseyi'nin halan devam eden kapalı danışma toplantısında bir bildiri üzerinde uzlaşma sağlanmaya çalışıldığı belirtiliyor.

İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırmasının ardından Türkiye tarafından acil toplantıya çağrılan Konsey'de başkanlık açıklaması metni üzerinde Konsey'in 15 üyesi arasında uzlaşma sağlama çabaları devam ediyor. Güvenlik Konseyi basına kapalı ve açık toplantılarıyla yaklaşık 10 saattir bu konuyu görüşüyor. 

banner53
Yorumlar (1)
bekir 11 yıl önce
böyle bir dışişleri bakanımız olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum... müslümanlar için büyük bir şans... davutoğlunu başbakan olarak görmek istiyorum...
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?