Davutoğlu'dan Clinton'a cevap: Yaptırım zamanı değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İran'a yeni BM yaptırımlarını ele alma zamanı değil" dedi.

Davutoğlu'dan Clinton'a cevap: Yaptırım zamanı değil


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillaty Clinton'un Rusya ve Çin ile anlaştık, BMGK'da İran'a yeni yaptırım için çalışıyoruz" şekilndeki Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan cevap geldi. Ahmet Davutoğlu, İran'a yeni BM yaptırımlarını ele alma zamanı olmadığını söyledi.

Reuters'a yaptığı açıklamada, Tahran yönetiminin, nükleer programı ile ilgili olarak Batı ile girdiği görüş ayrılığını çözümlemeye yönelik siyasi iradesini, dünkü uranyum takası mutabakatı ile ortaya koyduğunu belirten Bakan Davutoğlu, "Herkes şunu anlamalı ki İran dün, hiç kimsenin beklemediği kadar büyük bir esneklik ortaya koymuştur ve bu esneklik, yeni bir diplomatik adım için bir fırsattır" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran'ın dünkü taahhüdü nedeniyle "bu ülkenin nükleer bomba yapmayı planlamadığından emin olduğunu" ifade etti.

Davutoğlu, "Bölgemizde nükleer silah istemiyoruz, bölgemizde yeni yaptırımlar istemiyoruz, çünkü yaptırımlar ekonomimizi etkiliyor, enerji politikalarımızı etkiliyor, komşularımızla ilişkilerimizi etkiliyor" diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 21:25
banner53
YORUM EKLE

banner39