banner39

Davutoğlu'nun baş döndürücü trafiği

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki trafiğin ardından bu kez Doğu'ya gidiyor.

Arşiv 18.04.2010, 21:48 18.04.2010, 21:48
Davutoğlu'nun baş döndürücü trafiği


Bu hafta tam anlamıyla başdöndürücü bir diplomasi trafiği yaşanacak. Trafiğin iki ana gündemi Ermenistan süreci ile İran'ın nükleer programı. Dışişleri Bakanı bu hafta peşpeşe Azerbaycan'a ve İran'a gidiyor. Bu ziyaretleri ise Estonya ve İtalya takip edecek. Davutoğlu'nun Kırgızistan'a gitmesi de gündemde.

Bir tarafta Ermenistan, diğer tarafta İran'ın nükleer programı. Amerika'daki nükleer güvenlik zirvesinin iki kritik başlığı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki trafiğin ardından bu kez Doğu'ya gidiyor. Önce Azerbaycan'a.

Davutoğlu, pazartesi Irak Cumhurbaşkan Yardımcısı Haşimi ile görüşmesinin ardından öğle saatlerinde yola çıkacak.

Aliyev yönetimine, Sarkisyan-Erdoğan, Erdoğan-Obama görüşmelerini, ayrıca Clinton ile 3 tur, Ermeni muhatabı Nalbatyan ile yaptığı görüşmeyi anlatacak.

Aynı akşam ya da salı sabahı ise İran'a geçecek. Bu kez Tahran yönetimine, nükleer programıyla ilgili ABD yönetiminden aldığı izlenimleri aktaracak.

Davutoğlu'nun İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Dışişleri Bakanı Muttaki ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşmesi bekleniyor.

Trafik bununla sınırlı değil. Davutoğlu salı akşamı Belgrad'a geçecek. Türkiye-Sırbistan-İspanya zirvesi için. Bu kez gündemde Balkanlar olacak.

Bakan Davutoğlu, çarşamba günü İtalya'ya geçecek. Başbakan Erdoğan ile buluşacak.

2. Türk-İtalya Zirvesi için. Ekonomik ilişkiler başta olmak üzere, Türkiye-İtalya ilişkileri ele alınacak.

Perşembe günü ise programda Estonya var. Davutoğlu, bu kez de NATO gayrıresmi dışişleri bakanları toplantısına katılacak.

Tarih henüz net değil. Ama Davutoğlu'nun iç karışıklığın yaşandığı Kırgızistan'a gitmesi de gündemde. Program için hazırlıklar sürüyor.

 Kaynak: CNN Türk

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?