banner15

DB: Türkiye hızla büyüyor

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye ekonomisinin dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğunu söyledi.

DB: Türkiye hızla büyüyor

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye ekonomisinin sağlıklı bir hızla büyümeye devam ettiğini, ayrıca dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomilerden birini teşkil ettiğini vurguladı, ''2007'de de güçlü bir büyüme bekliyorum'' dedi.

Zachau bu arada, daha fazla ve daha iyi istihdam olanakları yaratılmasının, Türkiye'nin ''en büyük önceliği'' olması gerektiğini belirtti.

Türkiye ekonomisinde 2001'den itibaren güçlü bir iyileşme süreci olduğunun altını çizen Zachau, ''çok ciddi bir kriz atlatıldı ve yüksek büyüme ile önemli yapısal dönüşümlerin gerçekleştiği bir döneme girildi. Yıllık büyüme ortalama yüzde 7,8 oldu'' dedi.

Güçlü mali disiplin ve sıkı para politikalarının, genel olarak olumlu ekonomik ortam içinde hem enflasyonun hem de enflasyon beklentileri ile borç faizinin azalmasında katkıda bulunduğunu anlatan Zachau, şöyle devam etti:

''Ulaşılan nokta etkileyicidir. Ancak yapısal değişiklikleri ilerletmek ve yeni kurulan ekonomik kurumların modernizasyonunu devam ettirmek için daha yapılacak çok şey vardır.

Türk ekonomisi sağlıklı bir hızla büyümeye devam ediyor. Dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomilerden birini teşkil ediyor ve 2007’de de güçlü bir büyüme bekliyorum.''

SOSYAL GÜVENLİK REFORMU

Sosyal güvenlik reformunun, Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu ve çok gecikmeden bu reformun hayata geçirilmesinin önemini de vurgulayan Zachau, ''benim görüşüme göre sosyal güvenlik reformu Türkiye için kritik öneme sahip.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları da son zamanlarda, sosyal güvenlik reformunun Türkiye için önemine değindiler’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48