DEBKA: Türkiye İsrail'e 'gemi' ultimatomu verdi

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka sitesi, Ankara'nın İHH yardım gemilerine müdahale edilmemesi için ultimatom verdiğini iddia etti

DEBKA: Türkiye İsrail'e 'gemi' ultimatomu verdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail istihbaratına ve ordu kaynaklarına yakınlığı ile bilinen DEBKA internet sitesi, Ankara'dan Kudüs'e bugün bir ultimatom ulaştığını öne sürdü.

İddiaya göre, Türkiye'den İsrailli yetkililere gönderilen "gizli mesaj", İstanbul'dan Gazze'ye yardım taşıyan IHH gemilerine müdahale edilmemesi uyarısı içeriyor, aksi halde Türkiye'nin "missillemede bulunacağı" belirtiliyor.

Debka'nın "askeri ve istihbarat kaynaklarına" dayandırdığı habere göre, İsrail mesajı ültimatom olarak değerlendirdi.

ihh-gazzeye.jpg

IHH tarafından organize edilen ve Gazze ambargosunu kırmak için yola çıkan insani yardım yüklü gemiye, İngiltere, Cezayir, Yunanistan, İrlanda, İsveç ve Kuveyt'ten gelecek gemilerin de katılacağını hatırlatan DEBKA, Erdoğan'ın bir İsrail müdahalesi durumunda Türk helikopterlerine "hareket" emri verdiğini de savundu.

Organizasyonu Başbakan Erdoğan'ın da desteklediği iddia edilen habere göre, İsrail askerlerinin gemilere müdahale etmesi durumunda Türk helikopterleri gemiler üzerinde uçarak müdahaleye engel olmaya çalışacak. DEBKA'ya göre, Türk helikopterlerini vurmaktan ve uluslararası bir krizden çekinen İsrail de gemilere müdahale etmeyecek.

ihh-gazze-yardimgemisi.jpg

Çoğu zaman İsrail istihbaratının propaganda amaçlı kullandığı bir platform olan internet sitesinde, İsrailli yetkililerin henüz mesaja cevap vermediği de ifade edildi. İsrail'in gemileri bir İsrail limanına doğru yönlendirdikten sonra gemide bulunanları tutuklamayı ve özel bir kampta gözaltında tutmayı planladığı kaydedildi.

DEBKA'nın iddiasına göre, İsrailli yetkililer gemide malları boşalttıktan sonra sadece izin verdiği malların Gazze'ye kamyonlarla götürülmesini planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 18:37
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dünya T.C Vatandaslarin Gözü üzerinde
Dünya T.C Vatandaslarin Gözü üzerinde - 11 yıl Önce

Israil bir Hata yapmaz umariz, tetikdeyiz, olan bitenin bekcisiyiz, ATAM izindeyiz.

banner39