banner39

'Defalarca tecavüzden sonra hepsini öldürdük'

İki Kıbrıs Rum vatandaşı, Kuzey Kıbrıslı Türklerin kendileri tarafından nasıl tecavüz edildiklerini ve katledildiklerini itiraf etti.

Arşiv 20.08.2007, 17:35 20.08.2007, 17:39
'Defalarca tecavüzden sonra hepsini öldürdük'

Kıbrıs'ta 1974'de EOKA-B örgütü üyesi Rumların Mağusa'daki üç Türk köyünde günlerce tecavüz ettikleri kadınları, Türk ordusunun yaklaştığını öğrenince iz ve canlı şahit kalmaması için çocukları ile birlikte katlettikleri ortaya çıktı.

Rum kesiminin ciddiyetiyle tanınan gazetelerinden Politis, adını açıklamadığı ancak 'mahkemeye çağrılırlarsa ifade vermeye hazır' olduklarını belirttiği iki Rum'un anlatımına dayanarak, 14 Ağustos 1974'te Sandallar, Atlılar ve Muratağa köylerinde insanlık adına utanç veren katliamın bilinmeyen yönlerini ifşa etti.

Olaylara tanıklık eden iki Rum, Türk köylerindeki katliamlara katılan bazı Rumların isimlerini de açıklamaktan çekinmedi. Katillerden biri (P.Z.) Aynoroz'da keşiş. Bir diğeri (G.K.) Limasol yakınlarında bir köyde yaşayan su tesisatçısı, üçüncüsü de (M.S.) EOKA-B'nin üst düzey yetkililerinden birinin kuzeni. İşte iki Rum tanığın, tüyler ürperten ifşaatı:

DEFALARCA TECAVÜZ

"Türkler Kıbrıs'a girince EOKA-B üyesi 40 kadar palikarya gidip savaşacakları yerde başka şeylerle uğraştı. Üç Türk köyündeki erkekleri toplayıp esir olarak Maraş'a gönderdiler. Bir okulda topladıkları kadınların ise evlerine dönmelerine izin verdiler. Ardından Türk köylerine giderek ilk başta hayvanları çalmaya başladılar.

Bununla yetinmeyip evlere girdiler ve altınlarını çaldıkları kadınlara sarkıntılık ettiler. Sonrasında kadın kız demeden tecavüzlere başladılar. Köylerin kahvelerine giderek yaptıklarını marifetmiş gibi anlattılar.

Karşı koyan kadınların şakağına tabancayı dayıyorlardı. Tecavüzler gecelerce sürdü." İki Rum tanık kadın ve çocuk katliamını da şöyle anlattı: "EOKA-B'cilerin esir kampına göndermedikleri tek Türk, onlara bilgi veren kahveciydi. Ancak onun kızına da sarkıntılık ettiler. Tepki gösterince Türk kahveciyi öldürdüler.

(Katil daha sonra ölen F.K.) 14 Ağustos şafak vakti Türklerin Maraş'a ilerledikleri haberi gelince palikaryalar ne yapacaklarını bilmiyorlardı. İşledikleri cinayetleri örtbas etmeleri gerektiğine karar verdiler. Geride iz ve tanık kalmamalıydı. Korunmaları için Mağusa'ya götüreceklerini söyleyerek kadınları ve çocukları otobüslere bindirdiler.

Otobüsleri tenha yerlerde durdurup indirdikleri kadın ve çocukları katlettiler." Kıbrıs Rum basınında yıllardır adada savaş döneminde gerçekleştirilen katliamlara dair haberlere yer verilse de bunlar daha çok Türklere dair sunuluyor. Politis gazetesinin bu çarpıcı dosyasında ayrıca Kıbrıslı Türkler tarafından katledildiği belirtilen 80 kadar Rum'la ilgili habere de yer verildi.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?