banner39

Define arayanların çoğu emekli asker

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarına göre define için müracaat edenlerin çoğu emekli asker.

Arşiv 27.08.2007, 10:25 27.08.2007, 10:27
Define arayanların çoğu emekli asker

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarına göre, son 30 yılda 500 kişi define kazısı için yasal onay aldı ancak hiç biri define bulamadı.

Define arayanların büyük çoğunluğunu ise emekli asker ve memurlar oluşturuyor.

Define bularak kısa yoldan zengin olmak isteyen vatandaşların resmi izinle yaptıkları aramalar sonucunda ellerinde kalan tek şey define aramalarında kullandıkları ve çok ciddi paralar ödeyerek satın aldıkları dedektörler. Aramalar sonucunda hazine avcıları “İstanbul’un taşı toprağı altın” olmadığı kanısı vardılar.

MEKAN: ÇATALCA VE BEYKOZ

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarına göre, son 30 yılda 500 kişi define kazısı için yasal onay aldı ancak hiç biri define bulamadı. Define aramak isteyenlerin ilk tercihleri arasında Çatalca ve Beykoz'un köyleri yer alıyor.

HAYALİNİ KURMASI KOLAY
Define kazısı yapmak isteyen kişiler ilk önce kazı yapacakları yerin 1/500 ölçekli krokisini bir mimara çizdirmeleri gerekiyor. Daha sonra kazı yapılacak yerin değişik açılardan 4-5 ayrı noktadan fotoğrafları çekiliyor. Kazı yapılacak yerin tapusu ya da muafiyet yazısı alınarak bir dilekçeyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvuruluyor. Daha sonra çizilen krokinin Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nce onaylanmasının ardından gerekli izin bir üst yazı ile arkeoloji müzesine gönderiliyor. Arkeoloji Müzesi'nin verdiği bir arkeolog denetiminde define kazısına başlanıyor.

Kaçak define kazıları suç teşkil ediyor. Tesadüfen define bulan vatandaşların, müzeye başvurmaları gerekiyor. Elindeki define ile müzeye başvuran kişiye emanete alma fişi veriliyor. Daha sonra Değer Taktir Komisyonu toplanarak, eserin değerini tespit ediyor. Yine bakanlıktan ödenek talep edilerek kişiye ödeme yapılıyor. Bu değer taktiri ve verilecek ödül konusunda herhangi bir ölçü ise bulunmuyor.

KİMİSİ HAYALLERİNİN, KİMİSİ DE HAYALCİLERİN PEŞİNDE

Kayıtlara göre, 2007 yılında resmi kazı yapmak için 7 kişi yasal izin aldı. Bu kişilerin emekli asker, emekli memur ve çiftçi oldukları dikkat çekti. 2006 yılında da 5 kişi resmi izinli define kazısı yaptı ancak onlar da hiçbir şey bulamadı. Bir çok define avcısı teknolojiden faydanalarak özel dedektör satın alıyorlar. Piyasada 10'u aşkın dedektör firması, defineciler için geliştirdikleri son sistem dedektörleri pazarlayarak vatandaşın define umudundan ticari rant elde ediyor.

Kaynak: Bahar KILIÇGEDİK /Gazeteport

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?