banner39

Değişikliğin Anayasa Komisyonu'ndaki mesaisi bugün bitiyor

Meclis Anayasa Komisyonu, 2 günlük tatilin ardından AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine devam edecek

Arşiv 12.04.2010, 09:12 12.04.2010, 09:26
Değişikliğin Anayasa Komisyonu'ndaki mesaisi bugün bitiyor

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara 
 
Bugün saat 10.30’da başlayacak görüşmeler geç saate kadar sürecek. AK Parti yönetimi, kavga çıkmaması durumunda gece geç saatlerde de olsa görüşmeleri tamamlamayı hedefliyor. 
 
30 maddeden oluşan teklifin 16 maddesi Komisyon’da kabul edilirken, 17’inci maddeden itibaren zorlu bir süreç başlayacak. Komisyon’da önergelerle yapılacak değişikliklerle HSYK’ya yeniden ‘kadro dağıtma’ yetkisi verilecek. Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atanacak raportörlere, ‘en az 5 yıl raportörlük yapmış olma’ şartı getirilecek. Askerlerin talepleri doğrultusunda askeri mahkemelerin görev alanını daraltan düzenleme, önergeyle genişletilecek. Anayasa Mahkemesi üyeliği için YÖK’te yapılacak seçimde de ‘Her üye yalnızca bir kez oy kullanabilir’ hükmü getirilecek.
AK Parti tarafından bugün verilecek bir başka önergeyle Anayasa’nın 144’üncü maddesi değiştirilip, savcıların idari yönden denetiminde adalet müfettişleri yetkili kılınacak.
 
NELER DEĞİŞTİ ?

CHP, MHP ve BDP Gruplarının hemen her maddede değişiklik önergesi verdiği görüşmeler sonunda 6 maddede değişikliğe gidildi. Teklifte yapılan değişiklikler şöyle :

- Anayasa'nın 10. maddesinde pozitif ayrımcılık düzenlemesine, şehit ve gaziler de eklendi. Madde, "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz" hükmüyle değiştirildi.

- CHP'nin teklifiyle Anayasa'nın 41. maddesindeki; "Her çocuk yeterli himaye ve bakından yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir" fıkrasından "Yeterli himaye" ibaresi çıkarılarak, "korunma" ibaresi getirildi.

- Teklifin 6'ıncı maddesinde yapılan değişiklikle Uzlaştırma Kurulu'nun adı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olarak değiştirildi.

- YAŞ kararlarına yargı yolunu açan düzenlemede değişikliğe gidilerek, ‘kadrosuzluk’ nedeniyle emekliye sevk kararlarına karşı yargı yolu kapatıldı.

- Parti kapatma davası izni için Meclis’te oluşturulacak komisyona başkanlık edecek olan TBMM Başkanı’nın oy hakkı iptal edildi.

- Ayrıca tüzüğünde ‘bölücülük’ içeren ifadeler yer alan partilere de kapatma davası açılabilmesi için yürürlükteki anayasa hükmüne geri dönüldü.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?