banner39

Deklarasyonda neler yazıyor?

Papa ve Patrik'in imzaladığı ortak deklarasyon neleri içeriyor? İşte ayrıntılar...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Deklarasyonda neler yazıyor?

Papa 16. Benediktus, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaretinde, Patrik Bartholomeos ile ortak bir deklarasyona imza attı. Deklarasyonda, ''Papa 16. Benediktus ve Ekümenik Patrik Bartholomeos'u bir araya getiren bu kardeşçe buluşma, Tanrı'nın işi ve belirli bir anlamda onun hediyesidir'' denildi.

Eski Papa ve patriklerin karşılıklı ziyaretlerinin unutulmadığı belirtilen deklarasyonda, ''Roma kilisesi ve İstanbul kilisesi arasındaki ilişkilerin yüzyıllarca kötü olduğuna''na işaret edilerek, ''Bu kötü geçmişten tam bir birliğe doğru ilerlemek için gerekli olan derslerin hala tamamıyla çıkarılmadığı, bu sürece aktif olarak katılmak gerektiğine inanıldığı'' belirtildi. Bir süre önce Belgrad'da toplanan iki kilise arasındaki ortak komisyonda teolojik diyaloğun başlamasından memnuniyet duyulduğu ifade edilen deklarasyonda, komisyonun çalışmalarının birkaç yıllık gecikmeden sonra ''dostluk ve iş birliği ruhu içinde'' tekrar başladığı ifade edildi. Deklarasyonda, komisyonun çalışmalarının kesintisiz olarak destekleneceği bildirildi.

Sekülerizm ve nihilizmin yükselişi

Papa ve Patrik'in, ''özellikle Batı dünyasında olmak üzere sekülerizm, görececilik ve nihilizmin yükselişini görmezden gelemeyecekleri'' vurgulanan deklarasyonda, bütün bunların, dine çağrıyı yeniden ve güçlü biçimde tekrar yapılmasını gerektirdiği kaydedildi. Deklarasyonda, ''Her şeyden önce Tanrı'nın adına masum insanların öldürülmesinin tanrıya ve insan onuruna bir hakaret olduğu'' vurgulandı. İsa'nın doğmuş ve yaşamış olduğu topraklar olan Orta Doğu'da barış davasına yürekten inandıklarını belirten iki taraf, bu bölgede barışın yeniden tesis edileceğini samimiyetle umut ettiklerini, Orta Doğu'da yaşayan farklı halklar, dinler ve kiliseler arasında birbirine saygılı bir arada yaşamanın güçlendirileceğini umduklarını ifade etti. Taraflar, bu amaçla, her türlü şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek için dinler arası yakın bir iş birliğini teşvik ettiklerini de kaydettiler.

Dışişleri: Ekümenikliği tanımıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan,Türkiye'nin ekümenikliği tanımadığını ve bunu kabul etmediğini yineledi. Tan, haftalık basın toplantısında bir gazetecinin, "Türkiye'yi ziyaret eden Papa 16. Benediktus'un Fener Rum Patriği Bartholomeos'tan 'ekümenik patrik' diye bahsetmesini nasıl değerlendirdiklerini" sorması üzerine, "Bu konudaki tutumumuzu biliyorsunuz" dedi. Patrikhanenin bir Türk kurumu olduğunu ve yasalarda da bu şekilde yer aldığını vurgulayan Tan, "Bunun ötesinde hiçbir şekilde, hiçbir tarif bizi bağlamaz. Biz ekümenikliği tanımadığımızı ve bunu kabul etmediğimizi bütün dünyaya söylemiş, anlatmış durumdayız" diye konuştu.

Tan, "bundan duyulan rahatsızlığın Vatikan'a iletilip iletilmediğinin" sorulması üzerine de, şunları kaydetti:
"Bununla ilgili bütün bildirimler, bütün bilgiler herkeste mevcuttur. Herkese yine gereği şekilde izah edilmektedir. Dolayısıyla o konuda kimsenin endişesi olmaması gerekir."

Sözcü Tan, bir soru üzerine, "Papanın, ziyareti sırasında Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini dile getirmesinin Vatikan tarafından yalanlandığı" yönündeki haberlere de itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?