Delegenin deviremediği kadın

CHP'li Birgen Keleş, delegeden yüzde 60 çizik yemesine rağmen ''Kadın Kotası'' nedeniyle PM üyesi oldu.

Delegenin deviremediği kadın


CHP kurultayında Bilim ve Kültür Platformu listesinden Parti Meclisine aday olan CHP İstanbul milletvekili Birgen Keleş, delegeden yüzde 60 civarında çizik yemesine rağmen ‘’Kadın Kotası’’ nedeniyle, PM üyesi oldu. Keleş’i 1246 delegeden 732’si çizdi. 514 oy almasına rağmen kadın kotasından PM’ye giren Keleş, 669 oy alan Hatay milletvekili Abdülaziz Yazar’ı devre dışı bıraktı.

 CHP’de Parti Meclisi üyelerinden 12’si Bilim ve Kültür Platformu listesinden aday gösterildi. Bu 18 isimden en çok oy alan 12’si PM üyesi oldu. Platform adaylarından olan Sinop milletvekili Engin Altay 835 oyla ilk sıradan PM’ye girerken, en düşük oyu Birgen Keleş aldı. Delegenin büyük bölümünün çizdiği Keleş, 514 oy almasına rağmen cinsiyet dolayısıyla, PM üyesi oldu.

 CHP tüzüğüne göre PM’ye girecek üyelerden yüzde 20’sinin kadın olması gerekiyor. Kadın adaylar az oy alsa da, yüzde 20 kotası dolana kadar erkek adayların önüne geçiyor.

 71 yaşındaki Keleş, Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatında çalıştıktan sonra SODEP kurucusu oldu. Daha sonra CHP’den milletvekili seçildi. Baykal’a yakın isimlerden olan Keleş, 16 yıldır parlamentoda bulunuyor.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 07:27
banner53
YORUM EKLE

banner39