banner39

Delilsiz yargılanan Müslümanlara müebbet!

Biri Türk vatandaşı beş pizzacı Müslüman, delil olmadan terörden mahkum edildi, dördü ömür boyu hapis yatacak

Arşiv 30.04.2009, 12:59 30.04.2009, 15:09
Delilsiz yargılanan Müslümanlara müebbet!


ABD'de bir askeri üsse saldırı planlamakla suçlanan Serdar Tatar isimli Türk vatandaşı ile dört arkadaşına, yeterli delil olmamasına rağmen ağır cezalar verildi.

Tatar (25) ve 4 arkadaşının yargılandığı dava dün karara bağlandı. Hakim Robert B. Kugler, ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planladığı iddia edilen Tatar ile beraber üç Arnavut kardeş ve bir de Ürdünlü'nün suçlu olduğuna hükmetti.

Arnavut kardeşler Dritan, Shain ve Eljvir Duka ile Ürdünlü Mohamad Ibrahim Shnewer ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Tatar ise 33 yıla mahkum edildi.

Bugünkü duruşmada, yakınları yaptığı konuşmada, Tatar'ın üvey oğlunun ödevlerine yardım ettiği, hatta Virginia Üniversitesi'nde birçok öğrencinin öldüğü saldırı sonrası ağladığını anlattı. Azeri kökenli eşi Halide Mirzayeva, mahkemedeki konuşmasında, "Şu anda yaşananların korkunç bir kabus olduğuna inanıyorum" dedi.

Davaya bakan hakim, Tatar'a nasıl bir ceza vereceğini düşünmekten bir önceki gece uyuyamadığını ve yatakta kıvrandığını söyledi.

TATAR, MAHKEMEDE AĞLADI

Amerikan medyasına göre, Philadelphia'da babasına ait pizzacıda çalışan Serdar Tatar 40 dakikalık bir konuşma yaptı. Konuşmasında, önce polise, ardından da FBI'a giderek birinin kendisinden askeri üssün haritasını istediğini rapor ettiğini anlattı. Ancak, savcı Tatar'ın bu yaklaşımını haritayı isteyen ve sonradan FBI'a bilgi veren Ömer isimli kişinin ajan olup olmadığını ortaya çıkarmak için yaptığını iddia etti. Tatar da bunun üzerine, dürüstçe muhtemel bir suçu ihbar etmeye çalıştığını kaydetti. Tatar, bununla beraber, hatasının haritayı verdiği halde bunu inkar etmek olduğunu söyledi.

HAKİM: "DÜN GECE TATAR YÜZÜNDEN UYUYAMADIM"

Tatar'ın konuşmasının ardından Hakim Kugler, alışılmışın dışında 5 dakika ara verdi. Kugler, Tatar'a nasıl bir ceza vereceği ile ilgili olarak bir önceki zor uyuduğunu ve bu yüzden kıvrandığını anlattı. Tatar'ı 33 yıl hapse mahkum eden Kugler, yetkililere giderek Tatar'ın doğru şeyi yaptığına inanmadığını belirterek, "Ancak hapis cezası ile rehabilite olma umudu taşıyan tek mahkum" dedi.

Tatar'ın avukatının karara itiraz edeceği belirtildi.

Tatar'ın 33 yıl diğerlerinin ömür boyu hapis cezası almasına neden olan "saldırı planı", 2007'de ortaya çıkmıştı. Tatar ve arkadaşlarının ormanlık alanda atış yaptığı ve tekbir getirdiğini gösteren bir videonun polise ulaşmasının ardından süreç başlamıştı.

İlgili haber:

ABD'de beş Müslüman kanıtsız mahkum oldu

 

Yorumlar (1)
osman 14 yıl önce
Bizde amerikasiz hic birsey yürümüyor, kalleslikleri ortada oldugu halde halen amerikayi dost görmenin ne anlami var, eger dost olsaydilar su ermeni pisligini ortadan kaldirirlardi, kendini savunan bir ülke kalkipda bu arada 1,5 milion ermeni öldürecek, bu sacmaliga kendileride inanmiyor ama, ermeni lobisi paralari cekmesinler diye dostunun kalbini kiran kesinlikle dost olamaz, eger olsaydi, iflazini dostuna satmaz, dostunun vatandaslarini perisan etmezdi. türkiye akilli olsa bütün dünyaya restini cekecek, israilin ensesine oturacak, diger türk ve arab ülkeleri yanina alacak, AB ve ABDyi dize getirecekki, ama nerde o yürek.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?