banner39

Demirel İKÖ Anayasası için çalışıyor

Gelecek ay Pakistan'da ele alınacak olan İKÖ(İslam Konferansı Örgütü) yeni anayasası için çalışanlar arasına Süleyman Demirel de yer alıyor.

Arşiv 19.04.2007, 16:49 20.04.2007, 10:21
Demirel İKÖ Anayasası için çalışıyor

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

İslam Konferansı Örgütü’nün temel anayasası değiştiriliyor. Türkiye’nin genel sekreterlik makamına gelmesinden itibaren gündeme gelen İKÖ’nün yeniden yapılanması ve reform çalışmaları çerçevesinde örgütün tüzük ve yasal metinleri de gözden geçiriliyor.

Özellikle medeniyetler arası diyalog çalışmalarına destek verecek bir mantıkla ele alınan reform programı, İKÖ’nün İslamcı yapısının da biraz daha ılımlılaştırılmasını öngörüyor.

İKÖ’nün yeni anayasasının hazırlanmasında en önemli rolü oynayanların başında ise Süleyman Demirel’in gelmesi dikkat çekiyor.

Emekli olduktan sonra tartışmalı siyasi açıklamaları ile gündeme gelen Demirel’in İKÖ’nün yeni anayasası için canla başla çalışması çıkacak anayasa konusunda şimdiden soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Demirel, Malezya eski Devlet Başkanı Mahatir Muhammet ve bir grup uzmanın görev aldığı yeni anayasa taslağı, Mayıs ayında Pakistan’da yapılacak İKÖ toplantısında ele alınacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?