banner39

banner35

Demirel sağ gösterip sol vurdu

Son gelişmelerin odağındaki isim Süleyman Demirel, Erkan Mumcu hakkında çok sert ifadeler kullandı.

Arşiv 04.06.2007, 10:30 04.06.2007, 10:30
Demirel sağ gösterip sol vurdu

Milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verilmesine 24 saat kala, siyaset dünyası ilginç gelişmelere sahne oldu. Son gelişmelerin odağındaki ismin Süleyman Demirel olduğu ileri sürülüyor.

"Siyasette 24 saat uzun süre." sözünün sahibi olan 45 yıllık politikacı Demirel, AK Parti iktidarı karşısında güçlü bir blok oluşturmayı hedefliyor. Önceki gün CHP lideri Deniz Baykal ile Demokrat Parti (DP) adayı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'le görüşen eski cumhurbaşkanı, her iki partiye de siyasî mesajlar verdi. Aygün, Demirel'in görüşmede Anavatan lideri için, "Kanserli kolu keseceksin ki, bütün vücudu kanser sarmasın." dediğini açıkladı. Görüşmelerin ardından DP ve Anavatan arasında ipler koparken, Anavatan'dan ayrılan isimler CHP'ye yöneldi.

Köşk seçimlerinde de ismi sık sık gündeme gelen Demirel için 'siyaset mühendisi' yakıştırmaları yapılıyor. AK Parti iktidarına yönelik sert eleştirileriyle bilinen Demirel'in siyasî hayatı boyunca mücadele ettiği CHP ile yakın ilişki içinde olması dikkat çekiyor. Önceki gün Baykal'la Güniz Sokak'taki evinde görüşen Demirel, 22 Temmuz'daki seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirel, daha önce damatları İlhan Kesici ve eski ekibinden İsmail Amasyalı'nın CHP'ye geçmesini istemişti. Son olarak Anavatan'dan istifa eden Edip Safder Gaydalı ve Lütfullah Kayalar CHP'den aday olacağını duyurdu. DP ve Anavatan arasında son iki gün içinde yaşanan sorunlarda Mesut Yılmaz'ın yanı sıra Demirel'in de etkili olduğu ileri sürülüyor. Siyaset kulislerine göre, Demirel, AK Parti iktidarına karşı tüm güçleri CHP çevresinde buluşturmaya çalışıyor. CHP ise buna karşılık, Demirel'in yeniden siyasetteki 'etkin' günlerine kavuşması için destek olacak. CHP lideri Baykal, eski cumhurbaşkanının siyasete geri dönmesine yeşil ışık yakıyor. İki ismin yaptığı görüşmelerin de bu çerçevede bir 'pazarlık' olabileceği ileri sürülüyor. İddialara göre, Demirel'in CHP destekli dönüşü 'milletvekilliği' değil 'cumhurbaşkanlığı' şeklinde olacak. Önceki gün TBMM'den geçen Anayasa paketi çerçevesinde bir kişiye iki kez cumhurbaşkanlığı hakkı tanınıyor. AK Parti'yi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'uzlaşmaz' olarak suçlayan Baykal'ın yeni dönemde sağ çevrelerle uzlaşma adına Demirel'i aday göstereceği ifade ediliyor. Kulislerde, Demirel'in Baykal'a, fizikî olarak birtakım rahatsızlıkları olduğunu; ancak "Kafam Zenit saati gibi çalışıyor." dediği belirtiliyor.

Ses çıkaran içi boş teneke

Demirel, sağda birlik fiyaskosunun faturasını Anavatan lideri Erkan Mumcu"ya kesti. Birleşme krizinin ardından, Sinan Aygün"ü Güniz Sokak"taki evine çağırarak görüşen Süleyman Demirel"in Erkan Mumcu için “iyi ses çıkaran, içi boş teneke” tabirini kullandığı öğrenildi.

Sağda birliği tehlikeye sokan gelişmelerden Mumcu"yu sorumlu tutan Demirel, DP"ye katılan ATO Başkanı Aygün"e şunları söyledi: “Erkan Mumcu, izlediği tavırla sadece kendisini değil, partisini de bitiriyor. Kanserli kolu keseceksin ki bütün vücudu kanser sarmasın. Siyaset ciddi bir iştir. Ağzından çıkan her söze dikkat edeceksin. Boş tenekeler vardır, bunlar iyi ses çıkarırlar, ama içleri boştur. Siz son süreçte çıkan seslere aldırmayın, DP olarak yolunuza aynen devam edin. Her şey güzel olacak.”

Kaynak: Zaman ve Akşam

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?