banner39

Demireller'in devlete borcu 6 milyar dolar

TMSF verilerine göre, Demirel ailesinin Egebank'tan kaynaklanan borcunu ödememeleri nedeniyle 6 milyar dolara yaklaştı.

Arşiv 24.03.2008, 10:08 24.03.2008, 11:21
Demireller'in devlete borcu 6 milyar dolar


Demirel ailesinin el konulan Egebank'tan kaynaklanan borçları 5 milyar 893 milyon dolara ulaştı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) elde edilen bilgilere göre ailenin borcu temerrüt faizlerinin işletilmesiyle birlikte sürekli artıyor.

Şevket Demirel'in oğlu Yahya Murat Demirel'e ait Egebank'a 1999 yılında el konulmuştu. O günden bu yana borçlarının sadece 130 milyon dolarlık bölümünü ödeyen Demireller'in kalan borçlarını ödemek için herhangi bir çaba göstermemesi, sorunun giderek büyümesine neden oluyor.

Aileyi masaya oturmaya ikna edemeyen TMSF ise 2005 yılında Demirel Grubu'na ait Göltaş Çimento, yonga levha üretimi yapan Orma ile birlikte 9 şirketin yönetimine el koydu. Şirketlerin yönetimini özel sektör kökenli Hidayet Nalçacı'ya emanet eden fon yönetimi ile Demirel Grubu arasındaki soğuk savaş ise hâlâ sürüyor.

Fon yönetimini zor duruma düşürmek için Danıştay'da karşı davalar açan Demirel ailesi ile TMSF arasındaki sürecin uzaması kamunun sırtındaki kamburun artmasına neden oluyor. Göltaş İcra Kurulu Başkanı Hidayet Nalçacı, devlet tarafından yapılan tahsilatın yüzde 30'luk bölümünün Göltaş'a el konulduktan sonra gerçekleştiğini belirterek, Yargıtay'daki davaların en kısa zamanda sonuçlanması halinde şirketi satışa çıkaracaklarını açıkladı.

GÖTAŞ İÇİN YARGIININ BİTMESİ BEKLENİYOR

Göltaş'ın piyasa değerinin yaklaşık 700 milyon dolar olduğunu kaydeden Nalçacı, "Yargı süreci biter bitmez Göltaş'ı satacağız. Bu sayede tahsili gecikmiş alacakların önemli bir bölümü çözülmüş olacak." dedi.

İcra Kurulu Başkanı, Göltaş'ın satışıyla ilgilenen yatırımcıların olduğu yönünde duyum aldıklarını, ancak bugüne kadar kimseyle görüşmediklerini ifade etti. Nalçacı, şirketin Türkiye'nin en büyük 5 çimento fabrikası arasına girdiğini ve cirosunun Aralık 2007 itibarıyla 174,5 milyon YTL olduğunu aktardı. 2008 yılında 200 milyon YTL ciro hedefleyen şirketin ihracatının da 500 bin tona ulaşması bekleniyor. Göltaş'ta kapasite artırımı planlamadıklarını aktaran Nalçacı, sadece zorunlu yenileme çalışmaları için 7,5 milyon Euro bütçe ayırdıklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?