Demirtaş: Tavrımızı, AK Parti'nin tutumu belirleyecek

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Tavrımızı, AK Parti'nin tutumu belirleyecek" dedi.

Demirtaş: Tavrımızı, AK Parti'nin tutumu belirleyecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa paketinin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi konusunda hiçbir şekilde CHP yada MHP ile birlikte hareket etmeyeceklerini söyledi.

Referanduma giden süreç içerisinde AK Parti hükümetinin, partilerinin talep ve beklentilerine yönelik ne tür tutum içinde olacağını gözlemleyeceklerine dikkat çeken Demirtaş, "Paket referanduma gittiğinde AK Parti hükümetinin tavrında değişiklik olmazsa mecliste sürdürdüğümüz tavrı sandıkta sürmemiz son derece doğal olacaktır. Umut ediyoruz ki hükümet, referanduma kadar toplumun genel beklentilerine cevap verecek adımlar atar." dedi.

BDP lideri, yöneticiler Ahmet Türk ve Emine Ayna ile parti ofisi açılışı için gittiği ABD'den döndü. Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Selahattin Demirtaş, hükümetten, Meclis'ten geçen değişiklik paketi ile "Artık Türkiye demokratikleşti, demokratik bir anayasamız var." havasına girmemesi isteyerek, daha yapılacak çok şey olduğunu savundu.

Demirtaş, "Bu anayasanın yeni bir anayasa şeklinde dizayn edilmesi lazım. Hükümet, seçim barajı, ifade özgürlüğü, terörle mücadele mağduru çocuklarla ilgili düzenlemeleri netleştirmelidir." diye konuştu.

Hiçbir parti ile birlikte hareket etmediklerinin altını çizen Demirtaş, paket referanduma gittiğinde AK Parti hükümetinin tavrında değişiklik olmazsa mecliste sürdürdükleri tavrı sandıkta sürmelerinin son derece doğal olacağını anlattı.

"BAYKAL, TAKTİK YAPIYOR"

BDP'li Demirtaş, Deniz Baykal'ın istifası ile Türkiye'de siyasi etiğin tartışmaya açılması gerektiğine de değindi. "Siyasetin bu kadar çıplak şekilde kamuoyuna yansımaması lazımdı." diye sözlerini sürdüren Demirtaş, tartışmanın şu an dahi sağlıklı mecrada yürümemesinin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Demirtaş, "Baykal'ın istifa kararına saygı duyarız. Ama Türkiye'nin çok ciddi sorunları var. İşsizlik, Kürt sorunu var. Hala kan akıyor, cenazeler geliyor. Sayın Baykal koltuğu kolay bırakacak mizaçta değil. Taktik yaptığını tahmin ediyoruz. Daha da güçlenerek geri gelmeyi düşünüyordur. Buradan güç almayı hesaplamak bile siyasi ahlak açısından tartışmalı olur." ifadelerini kullandı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 22:10
banner53
YORUM EKLE

banner39