banner39

Demiryolları anlaşması yapıldı

''Demirden İpekyolu'' olarak da adlandırılan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Projesinin çerçeve anlaşması Tiflis'te imzalandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Demiryolları anlaşması yapıldı
Gürcistan Parlamentosunda gerçekleştirilen imza töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de hazır bulundu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, projenin üç ülke halkı için de önemli bir ekonomik getirisi olacağını kaydetti. Gürcistan demiryolunun Rusya'nın engellemesi nedeniyle bugüne kadar kapalı olduğunu belirten Saakaşvili, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte demiryollarının yeniden açılacağını söyledi.

Saakaşvili, "Gürcistan ve Türkiye, en şeffaf dostluk sınırına sahip'' dedi ve iki ülke arasında vize serbestliğinin getirilmesinden sonra sınırdan geçen yıl 1,5 milyon kişinin geçiş yaptığını kaydetti.

Gürcistan'ın Azerbaycan sayesinde güvenilir, ulaşılabilir bir alternatif enerji kaynağına sahip olduğunu belirten Saakaşvili, "Rusya bize ekonomik ambargo uygularken, en zor dönemimizde Azerbaycan yardım elini uzattı, Gürcistan halkı bu yardımı hiçbir zaman unutmayacak" dedi.

Saakaşvili, Rusya'nın Azerbaycan'ın Gürcistan'a yardımları dolayısıyla Bakü'yü de cezalandırdığını, doğal gaz fiyatını artırdığını ifade etti.
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İhlam Aliyev de bölgedeki enerji projelerinden sonra demiryolu projesinin de hayata geçirilmesini üç ülkenin ortaya koyduğu güçlü siyasi bir iradenin sonucu olduğunu kaydetti.

Aliyev, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin bölgeye istikrar getireceğini ve sorunların çözümüne katkı sağlayacağını belirtti.

Bölgedeki ayrılıkçı görüşler nedeniyle büyük zorluk çektiklerini ifade eden Aliyev, toprak bütünlüğünü sağlayabilmeleri için güçlü olmaları gerektiğine işaret etti.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı, bu konuda Güney Kafkasya'daki üç ülke arasında siyasi işbirliğinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?