banner39

'Demiryolu Projesi Dünya'ya mesaj'

Başbakan Erdoğan, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'yle her istasyonun bir barış, dostluk istasyonu olacağını söyledi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Demiryolu Projesi Dünya'ya mesaj'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'yle birlikte her istasyonun bir barış, dostluk ve dayanışma istasyonu olarak dünyaya mesaj vereceğini bildirdi.

Erdoğan, Gürcistan Parlamentosu'nda düzenlenen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Projesi Çerçeve Anlaşması imza törenindeki konuşmasında, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'nin bölgesel işbirliği açısından önemli bir örnek olduğunu, bu anlamda dünyaya önemli bir mesaj verildiğini söyledi.

Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum ''Şahdeniz Projesi''nin ardından Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı'nın da tarihi İpek Yolu'nu demir yoluna dönüştürdüğünü belirtti.

Kafkasya'da yıllardır yaşadığı sorunların herkesin malumu olduğunu ifade eden Erdoğan, şimdi Kafkasya bölgesinin bölgesel işbirliğiyle farklı dayanışma içerisine girdiğini belirtti.
 
Erdoğan, ''Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla bir nefes alındı. Bakü-Tiflis-Erzurum ile bir nefes daha alınacak. Avrupa da bu barış düşüncesinden nasibini alacak'' dedi.

Erdoğan, proje çalışmalarının 2007 yılında başlayacağını, projeyle, Hazar Havzası'ndan bir taraftan Çin, diğer taraftan boğazdaki Marmaray Projesi devreye girdiğinde Avrupa'nın en ücra köşesine kadar yük taşınacağını kaydetti.
 
Hava, kara ve demir yolu taşımacılığıyla buradaki ulaşımın farklı bir çeşitliliğe kavuşacağını anlatan Erdoğan, Batum Hava Alanı'nın yakın zamanda açılacağına işaret etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?