banner39

Denetimsiz kapitalizm dönemi sona erdi

G-20 Zirvesi'nde krizi tartışan liderler, bankacılık sırlarının sona erdiğini de açıklamaya hazırlanıyorlar.

Arşiv 02.04.2009, 13:28 02.04.2009, 17:45
Denetimsiz kapitalizm dönemi sona erdi

G20 liderleri, Fransa ve Almanya'nın ısrarıyla, 1930'lardan bu yana yaşanan en ağır ekonomik krizin tekrarına karşı önlemler alınması için, denetimsiz kapitalizmin artık sona erdiğini ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Bugün açılacak zirve toplantısının sonunda yayınlanacak bildirinin, Reuters tarafından elde edilen taslağına göre, liderler büyük hedge fonların ilk kez denetime alınmasını ve hem yeni oluşturulacak bir yapı eliyle hem de Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) güçlendirilmesi yoluyla düzenleme ve denetimin sağlamlaştırılmasında uzlaşıyorlar.

Taslağa göre, Türkiye'nin de dahil olduğu G20 ülkeleri, "büyümeyi yeniden tesis etmek için gereken ölçüdeki sürekli çabayı" göstermeyi taahhüt edecekler.

Hem bireyler hem de finans piyasalarını rahatlatacak bir mesaj vermek isteyen ABD Başkanı Barack Obama, Fransa ve Almanya liderlerinin inatçı tavrına rağmen Avrupa ile aralarında önemli bir görüş farklılığı olmadığını söyledi.

Obama dün ev sahibi İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile yaptığı ortak basın toplantısında, ABD'nin de denetimden yana olduğunu söyledi. Obama "zirveye kimseye akıl vermeye değil, dinlemeye ve çıkış yolu göstermeye yardımcı olmak üzere" geldiğini belirtti.

BANKACILIK SIRLARI DÖNEMİ BİTTİ

Temel anlaşmazlık noktası, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "vergi cenneti" denilen merkezlerin kara listeye alınması talebine karşılık, taslak bildiride vergi cennetlerinin teşhir edileceklerinin ve bazı müeyyidelere tabi tutulacaklarının yer alması olarak görülüyor. Bildiride, "Bankacılık sırları dönemi sona ermiştir" deniliyor.

IMF'ye göre küresel ekonomik üretim bu yıl İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük düşüşü yaşayarak yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında daralacak. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn bu dönemi "Büyük Resesyon" olarak adlandırıyor.

Gordon Brown, G20 liderlerinin, tüm dünyada hükümetlerin vergi indirimleri, altyapı projeleri ve çevre yatırımları gibi yollarla ekonomiye aktardıkları yaklaşık iki trilyon doların resesyonun daha derinleşmesini önleyeceğini ve muhtemelen 20 milyon civarında yeni istihdam yaratacağı umudunda olduklarını söyledi.

Ancak Almanya ve Fransa, hedge fonları ve genelde piyasaların daha sıkı denetimine yönelik somut açıklamalarla bildiride yer almasını istiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Bizim burada kabul etmeyeceğimiz kurallar, gelecek beş yıl içinde de kabul edilmeyecek demektir" dedi. "Bu zirve, denetim önlemleriyle ekonomik büyüme programları arasında pazarlık yeri değildir." Merkel ile ortak basın toplantısında Sarkozy de, "Sonuçta yeni denetim ilkesinin, önde gelen hedeflerin arasında yer almasını istiyoruz...Bunu tartışmayız" dedi.

Obama ise, G20 ülkelerinin her konuda anlaşmalarının gerekmediğini söyledi; ancak denetim önlemleri ile yeni canlandırma paketleri görüşleri arasında ikilem yaşanan zirvenin, bu yüzden başarısız olması ihtimalini reddetti.

Obama, "Ana kavram hükümetlerin daralan küresel piyasalara çözüm getirmek için bazı adımlar atması ve büyümeyi desteklemesi gereğidir, ki bu tartışılmıyor. Düzenleme ve denetim açısından ise, denetimin artmasını isteyenlere karşı, denetime direnenler olduğu fikrini desteleyecek hiçbir olgu ortada yok" dedi.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?