banner39

Deniz Baykal CHP'den istifa etti

Tarihte bugün meydana gelen olaylar arasında Baykal'ın CHP'den istifa etmesi de var.

Arşiv 22.04.2010, 11:24 23.04.2010, 07:56
Deniz Baykal CHP'den istifa etti


İtilaf Devletleri Sevr’i İmzalatmak İçin Osmanlı Hükümeti’ni Paris’e Davet Etti 22 Nisan 1920

I.Dünya Savaşı’nda mağlup olan devletlerle Paris Barış Konferansı’nda barış antlaşmalarının şartları kararlaştırılmıştı. Fakat Rusya’nın savaştan çekilmesiyle boğazların yeni durumunun belirlenmesi, savaş sırasında İtalya’ya söz verilen İzmir ve Batı Anadolu’nun Yunanlılara bırakılması ve gizli anlaşmalarla paylaşılan Türk halkının işgaller karşısında vereceği mücadelenin hesaba katılmaması gibi nedenlerden dolayı Osmanlı Devleti ile bir barış antlaşmasının yapılması gecikmişti. Fakat TBMM’nin açılması, Milli Mücadele’nin organize edilerek güçlenmeye başlaması İtilaf Devletlerini hareke geçirdi.Osmanlı Devleti ile yapılması karalaştırılan Sevr Barış Antlaşması hazırlandı ve Osmanlı Hükümeti’ni 22 Nisan 1920 tarihinde Paris’teki barış konferansına davet edildi.

Türkiye ile Osmanlı Düyunu Umumiye Hamileri arasında imzalanan antlaşmayla Osmanlı borçlarının tasfiyesi sağlandı 22 Nisan 1933

Genel Borçlar İdaresi anlamına gelen Duyun-u Umumiye , Osmanlı Devleti’nin ekonomisinin bozulması ve bu nedenle aldığı dış borçları ödeyememesi nedeniyle bu borçların tasfiyesi amacıyla 1881 yılında kurulmuştur.Osmanlı Devleti ilk dış borçlanmayı 1854 Kırım Harbi sırasında yapmıştır.Bu dönemde İngiltere ve Fransa’dan aldığı borçları daha ödeyemeden dış borçlanmaya devam eden Osmanlı Devleti ekonomisinin dibe vurması sonucunda 1875 yılında iflas ettiğini açıklamak zorunda kalmıştır.Bunun üzerine borç aldığı ülkeler paralarını tasfiye etmek için Duyun-u umumiye idaresini kurmuş ve devletin birçok tekel gelirlerini idareleri altına almışlardır..Bundan sonra Osmanlı Devletinin borçlarını taksitlendirilerek ödemesi kararlaştırılmıştır.

Bu kurum devlet içindeki varlığını Osmanlı yıkılana kadar sürdürdü. Borçların ödenmesi Lozan Anlaşması ile yeni bir biçim aldı.22 Nisan 1933 Tarihinde ise Paris’te toplanan konferansta Türkiye ve Duyun-u Umumiye Hamilleri arasında yapılan antlaşmaya göre Osmanlı borçlarının tasfiyesine karar verildi. Türkiye Cumhuriyeti bu borçlar 1954 yılına kadar sürdürdü.

SSCB Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda gazetesinin ilk sayısı yayımlandı 22 Nisan 1912

Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin resmi yayın organı olan Pravda, 22 Nisan 1912 tarihinden yayımlanmaya başlamıştır. Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin iktidardan düşürülmesinden sonra 1991 yılında kapanmıştır.1908’de Viyana’da basılmaya başlayan gazete kaçak olarak Rusya’ya sokulmuştur. Kapatılmasından bir süre sonra tekrar kurulan bu gazete Çarlık Rejimi tarafından defalarca kapatılmış ve her defasında da başka bir isimle yayın hayatını devam ettirmiştir.1917 Sovyet Devrimi’nden sonsa ise 1918’de Partinin resmi yayın organı haline gelmiştir.

Türkiye'ye yabancı sermaye girişine izin veren yasa kabul edildi 22 Nisan 1947

Milli Şef İsmet İnönü hükümeti döneminde 22 Nisan 1947 tarihinde Türkiye’ye yabancı sermeye girişine izin veren yasa kabul edildi.

Deniz Baykal CHP Liderliğinden İstifa Etti 22 Nisan 1999

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, 18 Nisan seçimlerinde aldığı %8.71 oy oranıyla parlamento dışı kalarak görevinden istifa etti. Böylece seçim yenilgisinden sonra istifa eden ilk lider oldu.

Rauf Denktaş, üçüncü kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1995

Rauf Denktaş,1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. 22 Nisan 1990 erken seçimlerinde de yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Denktaş, 22 Nisan 1995 seçimlerini de kazanarak üçüncü kez cumhurbaşkanlığına seçilmiş oldu.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?