banner39

Deniz Baykal Gül'ü kutladı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı adayı olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e hayırlı olması dileğinde bulunurken eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da kutladı.

Arşiv 24.04.2007, 15:41 24.04.2007, 17:47
Deniz Baykal Gül'ü kutladı


Baykal, partisinin TBMM grubunda, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı seçiminin, AK Parti'nin bir iç işi olarak götürülmek istendiğini savunan Baykal, ''Bugün Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı adayı olmadıysa; bu, millet onu kabul etmediği içindir. Milletin cumhurbaşkanlığı anlayışına, Başbakan uygun olmadığı içindir'' dedi.

Bu uyumsuzluğun millet tarafından tespit edildiğini öne süren Baykal, bu sonucun alınmasının, Türkiye'de demokrasinin zaferi ve başarısı olduğunu, büyük bir demokrasi dersi verildiğini ifade etti.

Baykal, toplantıda, Gül'ün, cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Kendisini kutluyorum. Adaylığı hayırlı olsun. Bundan sonra, adaylığını, Parlamentonun bir ortak sorumluluğu haline dönüştürme konusunda üzerine düşeni yapar. Bunu bir AKP adaylığı halinde sürdürmeyi, öncelikle kendisi reddeder. Bunu, kendisine hatırlatmayı görev biliyorum. Kendisini bir AKP adayı mantığı içinde sürdürecek olursa, seçilirken de AKP adayı olur. Eğer seçilmeyi başarırsa da Anayasa Mahkemesinden, cumhurbaşkanlığına kadar her noktada önünde çok ciddi sorunlar, engeller kendini gösterir. Onun önünde Türkiye'nin yaşadığı tabloyu görerek, ülkemizi barış ve istikrara kavuşturmak için bir fırsat çıkmıştır.

Artık AKP kimliğini bir yana bırakarak, (Cumhuriyet hükümetinin, Türkiye Cumhuriyetinin, Anayasamızın içtenlikli sahibine dönüşme konusunda samimi bir çabayı sergileyeceğinin) güvenini Türkiye'ye vermek zorundadır. Bunu verirse, kendisi de Türkiye de kazanır. Ama emir kumanda altına girerse, AKP partizanlığının bir uzantısı haline Çankaya'yı dönüştürmeye kalkarsa, bundan kendisi de Türkiye de büyük zarar görür.''

MESUT YILMAZ: HAYIRLI OLSUN

Bu arada  Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, AK Parti'nin cumhurbaşkanlığına Abdullah Gül'ü aday göstermesini 'Hayırlı olsun' şeklinde karşıladı.

Mesut Yılmaz, Anavatan Partisi Rize İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Şuşoğlu'nun babası Mızrap Şuşoğlu'nun (91) cenaze namazına katılmak için memleketi Rize'nin Çayeli ilçesine geldi. Cenaze yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Yılmaz, hemşehrileriyle hasret giderdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?