banner39

Deniz Feneri üç tazminat davasını kazandı

Deniz Feneri, Sözcü gazetesi hakkında açtığı davalardan üç tanesini kazandı.

Arşiv 01.01.2010, 14:31 01.01.2010, 14:59
Deniz Feneri üç tazminat davasını kazandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Deniz Feneri Derneği, gerçeği yansıtmayan ve hakaret içeren köşe yazılarından dolayı Sözcü Gazetesi'ne açtığı 3 tazminat davasını da kazandı.

Davaları Bakırköy 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen ve Sözcü Gazetesi'ni tazminat ödemeye mahkûm eden yazılar şöyle;

11 Eylül 2008 Mehmet Şehirli "Yerin Kulağı Var" isimli köşesinde kaleme aldığı "Fener Yalan Oldu" başlıklı yazısında Deniz Feneri Genel Başkanı'nın beyanlarını farklı şekilde yansıtmış, kendisine ait olmayan beyanları onunmuş gibi göstermişti.

Yine 11 Eylül 2008 tarihli sözcü Gazetesi'nde Ahmet Tan köşe yazısında Deniz Feneri ismini çok çirkin bir kafiye ile değiştirerek, pek çok insanın bilinçaltına yerleşecek bir isme isim babalığı yapmış, adı iyilikle özdeşleşen Deniz Feneri'nin marka ve imajına zarar vermişti. Ahmet Tan yine aynı köşe yazısında bir iyilik hareketinin lideri konumundaki Deniz Feneri Genel Başkanı için de suçlayıcı, alaycı ve küçük düşürücü ifadeler kullanmıştı.

14 Eylül 2008 tarihli Sözcü Gazetesi'nde Kemal Baytaş'ın kaleme aldığı yazıda ise Deniz Feneri'nin kamu yararı statüsü, üstün hizmet madalyası ve kurumsal kimliği ile ilgili aşağılayıcı ifadelere yer verilmişti.

Deniz Feneri Derneği tarafından açılan davaların üçü için de Sözcü Gazetesi'nin her bir yazı için 1000 TL manevi tazminat ve yasal faizini ödemesi ve ilgili yazıları internet sitesinden kaldırması kararı alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?