banner39

Deniz Gezmiş hakkında ilginç iddia

Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş, kardeşinin idam edilmesinden önce yaşanan ilginç bir gelişmeyi açıkladı.

Arşiv 31.03.2008, 11:14 31.03.2008, 11:14
Deniz Gezmiş hakkında ilginç iddiaDeniz Gezmiş'in kardeşi Bora Gezmiş yıllardır saklanan bir sırrı da açıkladı.Gezmiş'in kardeşi ilginç bir iddiada bulunarak "Süleyman Demirel, Deniz'e yurtdışında devlet bursuyla üniversite eğitimi teklif etti. Sovyetler Birliği de burs teklif etmişti ama o 'Kabul edemem' dedi." diye konuştu.

Gezmiş'in ağzından çarpıcı iddialar:

'TAKIM ELBİSELİ İKİ KİŞİ GELDİ'

"O dönemde İstanbul'daki evimize takım elbiseli, bellerinde silah olan 2 kişi geliyor. 'Başbakanlıktan geliyoruz. Başbakanımız bu eylemlerden çok rahatsız. Büyük üzüntü duyuyor. Uygun görürseniz, Deniz'i istediği bir batı ülkesinde, tüm masraflar devlet tarafından karşılanmak üzere üniversiteye gönderebiliriz. Başbakanımız yarın İstanbul'a gelecek. Olumlu ya da olumsuz bu konuda bir cevap verebilirseniz iyi olur' demişler. Babam da bu teklifi Deniz'e ileteceğini söylemiş."

Babasının teklifi Deniz Gezmiş'e iletip iletmediğini küçük kardeşine sorduğunu belirten Bora Gezmiş kardeşinin, "Deniz'i biliyorsun, babam ilettiyse bile kabul etmesi mümkün mü?" dediğini söyledi.

Sevgili'de 'Üçünü de biz gömdük'

İdamların olduğu gece Ankara'ya ertesi gün yapacakları görüş için baba oğul beraber gittiklerini kaydeden Bora Gezmiş o geceyi de şöyle anlattı:

"Ankara Ulus'ta bir otelde kalıyorduk. Gece saat 3-4 gibi resepsiyona polisler geldi, infazın gerçekleştiğini söylediler ve bizi Karşıyaka mezarlığına götürdüler. Hüseyin İnan'ın babası Hıdır İnan ile Yusuf Aslan'ın babası Beşir Aslan ve eniştesi de oradaydı. Deniz yakın arkadaşı Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istemiş. Haberimiz olmadığından ben 'İstanbul'a götürelim' dedim. Ancak görevliler 'Hemen gömün' dedi. O gece beş kişi sırayla üçünü de defnettik. Kimse de bize yardım etmedi."

Kaynak: Sabah

Yorumlar (1)
Fikret 15 yıl önce
Infazin gerceklestigine üzüldüm, her ne sebeple de olsa ömür boyu hapis de alternatif olabilirdi neden idam edildi. Henüz davasini da tam idrak etmis degilim. Neden ve nicin yani.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?