Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 36. yıldönümünde, mezarları başında anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

 

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 36. yıldönümünde, mezarları başında ve İstanbul'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Karşıyaka Mezarlığında düzenlenen anma etkinliğine, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, ''Hatırla Sevgili'' dizisinin oyuncuları ve bir grup öğrenci katıldı.

Etkinlikte, Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk ile katılımcı grupların temsilcileri kısa birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Gezmiş ve arkadaşlarının mezarlarını ziyaret eden gruptakiler, mezarlara karanfiller ve yanan sigaralar bıraktılar.

Etkinliğe, CHP'li milletvekilleri Sacit Yıldız, Tekin Bingöl, Şevket Köse, Ramazan Kerim Özkan, Ali Rıza Öztürk, Yasin Çakır ile DTP milletvekilleri Sırrı Sakık, Emine Ayna, Fatma Kurtulan, Sevahir Bayındır, Şerafettin Halis de katıldı.

İstanbul'da ise Dolmabahçe sahilinde toplanan 68'liler Birliği Vakfı üyeleri, Deniz Gezmiş ve birlikte idam edildiği arkadaşlarının fotoğraflarını taşıdı. Sloganlar atan ve marşlar söyleyen grup, daha sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Burada bir açıklama yapan 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, ''bu 3 kişinin idam edilişinin ardında ABD emperyalizmi bulunduğunu'' öne sürerek, ''ABD 6. Filosu'nun Dolmabahçe'den denize dökülmesi nedeniyle bu alanın kendileri için bir simge olduğunu'' bildirdi.

Gezmiş, Aslan ve İnan'ın anısına Dolmabahçe sahilinde denize kırmızı ve beyaz renkte karanfiller atan grup, daha sonra olaysız dağıldı.


Kaynak: Ajanslar


Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 17:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35