Denizanası bu kez öldüremedi

Avusturalya'da denizanası saldırısına maruz kalan bir çocuk hayatta kalmayı başaran ilk kişi oldu.

Denizanası bu kez öldüremedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya'da dünyanın en zehirli yaratığı sayılan denizanasına maruz kaldıktan sonra hayatta kalan 10 yaşındaki kız çocuğu tıp tarihinin yeniden yazılmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, Rachael Shardlow adlı 10 yaşındaki kız çocuğu, Queensland'deki Calliope Nehri'nin okyanusa karışan bölümünden gelen akıntıya karşı yüzüyordu. O sırada, şimdiye kadar 5 bin 500'ün üzerinde kişinin ölümüne neden olan denizanası bacaklarını yaktı. Olay yerinde bulunan 13 yaşındaki erkek kardeşi, Rachael'i kıyıya çekti. Rachael, göremiyor ve nefes alamıyordu. Dakikalar sonra bilincini yitirdiğinde denizanasının dokunaçları hala bacaklarına dolanmış haldeydi.

 

"Box Jellyfish" olarak bilinen Avustralya'nın kuzey ve kuzeydoğu kıyılarında yaşayan öldürücü deniz anası temas halinde 4-5 dakika içinde insanı öldürebiliyor. Kurbanlar şoka giriyor ve boğuluyor ya da kıyıya yetişemeden kalp krizi geçirerek ölüyor. Bu canlının yaşadığı bölgelerde denize girmek intihar sayılıyor, bu yüzden sadece ağlarla çevrilmiş alanlarda denize girilebiliyor. Bu denizanasına karşı panzehir yok.

 

Ama Rachael hayatta kalarak doktorları şaşkına çevirdi. Sadece kısa süreli hafıza kaybı ve vücudunda izlerle hayatta kalabilen Rachael'in durumu ezberleri bozdu. Profesör doktor Jamie Seymour, Rachael'in iyileşmesinin duyulmamış bir durum olduğunu söyleyerek şaşkınlığını diye getirdi.

Suda yaşayan en zehirli canlı olarak bilinen Avustralya kıyılarındaki denizanaları, kare şeklinde olmaları nedeniyle "kutu" denizanası olanak anılıyor. Bu denizanalarının tek bir dokunacı, 60 kişinin ölümüne yol açacak kuvvette toksin içeriyor. Bilindiği kadarıyla 1884’ten bu yana 5 bin 567 kişinin ölümüne neden oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 02:12
banner53
YORUM EKLE

banner39