banner39

Denizli'den 100 ülkeye ihracat

Avrupa devi birçok kulüp, futbolcular için gerekli havlu ve bornozları hatta yatak çarşaflarını temin eden Denizli, yüze yakın ülkeye ihracat yapıyor

Arşiv 28.05.2008, 11:46 28.05.2008, 11:46
Denizli'den 100 ülkeye ihracat

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni


Türkiyeye her yıl ihracatıyla yüksek döviz girdisi sağlayan Denizli MÜSİAD, başarılı çalışmaları ile birçok alanda istihdam sağlıyor. Ticari kapasitesiyle ekonomik açıdan ilk 10 içerisinde yer alan Denizli MÜSİAD, yaklaşık 10 üyesiyle fuar fuar geziyor. Üyeleri için profesyonel çalışmalar yapan Denizli MÜSİAD, dış ticaret uygulamalarında uzman Doç. Dr. Murat CANITEZ tarafından üyelerine kapsamlı dış ticaret eğititimi vermeyi hedefliyor. Heryıl üyelerini uluslar arası şirketlerle buluşturmayı hedefleyen bir altyapıyla çalışmalarını sürdürüyor.

2007 TEKSTİL İHRACATI 1 MİLYAR 126 MİLYON 160 BİM 971 DOLAR İDİ

Türkiye'nin 500 büyük firması arasında ilk onda olan Denizli, sanayinin istihdam yaratıcı, dış satıma dönük güçlü bir üretim yapısına sahip oluşuyla ihracat potansiyelini büyütüyor. 1 Ocak-30 Kasım 2007 tarihleri arasında yapılan tekstil ve konfeksiyon ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,93'lük artışla 1 milyar 126 milyon 160 bin 971 dolara ulaştı. İlden 2007 kasım ayı içinde kayda alınan tekstil ve konfeksiyon ihracatı 131 milyon 207 bin 601 dolar olmuştu. Söz konusu rakamlar, geçen yılın aynı ayına göre, ihracatta yüzde 23,47'lik artış kaydetmişti. 2008 yılı içinde ihracat yüzdesinin beklenen üstünde bir artışla gerçekleşeceği düşünülüyor.

DÜNYADA YÜZÜN ÜSTÜNDE ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR

Avrupa devi birçok kulüp, futbolcular için gerekli havlu ve bornozları hatta yatak çarşaflarını temin eden Denizli, yüze yakın ülkeye ihracat yapıyor. Bunların başında Almanya, İngiltere, Fransa, ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkeler geliyor. Avrupa'daki ünlü spor kulüplerin yıllardır ilgisini çeken Denizli tekstili, Avrupa Ligreri'nde de boy göstermeye devam ediyor. Denizli MÜSİAD Başkanı Ayhan Doğruyol, yaptığı açıklamada Almanya futbolcularından Bayern München başta olmak üzere aynı ligde zirveye oynayan Shalke 04, Borussia Dortmund gibi kulüplerin Denizlili tekstile sipariş verem ünlü isimler olduğunu kaydetti.

İHRACAT YAPANLARA DANIŞMANLIK

Fuarlarla, eğitimlerle, enformasyon dinamikleri oluşturduklarını söyleyen Ayhan Doğruyol, Denizli MÜSİAD'ın, müteşebbislerinin ihracat yapması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi. Doğruyol, üyelerine kolaylık sağlamak için elinden geleni yapmayı hedeflediklerini de ifade etti. .Denizli MÜSİAD'ın yeni üyelerinden Evteks Tekstil'in ihracata yönelik üretim yapanlara danışmanlık hizmeti verdiğini de sözlerine ekleyen Doğruyol, firmalar iş yapamadıkları takdirde ya da iş yapıp ödemelerini tahsil edemediklerin de, ücret talebinde bulunmama esnekliği gösterildiğini de söyledi. Doğruyol, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Evteks Teksil'in sahibi olan İsa DAL'ın Türkiye'nin ihracatına önem vermesi, ülke ülke gezip, döviz girdisi sağlaması büyük önem taşıyor. MÜSİAD referanslı üreticilere yeni pazarlar buluyor." Cam üretiminden, promosyana kadar pek çok dalda firmaları künyesinde toplamak için çalışan Denizli MÜSİAD, ihracat yapan üye sayısının giderek artırma gayreti içinde.

AVRUPAYA LEBLEBİ DENİZLİDEN

Türkiyenin leblebi deposu olarak bilinen Denizli, acılı, susamlı, soslu leblebiyi Avrupaya pazarına kazandırıyor. İhracatta paylarını giderek arttıran Tefenlili Kuruyemiş ve Ayyıldız kuruyemis de halka şeklinde cips üreterek AR-GE çalışmlarını paraya çevirmeyi sürdüren Denizli MÜDİAD üyelerinden.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?