banner15

Denizli'ye yatırım yapanlar avantajlı

Denizli MÜSİAD Başkanı Ayhan Doğruyol:" Yabancılarla ortaklık sayesinde Denizli ekonomisi dışarıya daha rahat açılıyor ve rekabet edebilirliği kolaylaşıyor"

Denizli'ye yatırım yapanlar avantajlı

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Yabancılarla ortaklık konusunda Türk işadamlarının elini çabuk tutması gerektiğine işaret eden Denizli MÜSİAD Başkanı Ayhan Doğruyol, "Denizli Organize Sanayi bölgesinde kagıt havlu ve tuvalet kagıdı ureten bir firma İtalyanlarla guclendirdigi sermayesinde hem uretim kapasiti artırdığını dile getirerek şöyle konuştu: "Yabancı ortaklık sayesinde İtalya pazarında daha etkili bir hale geldi ve ihracatını artırdı. Memlekete döviz girdisi artınca cari açık azaldı, istihdam arttı, yabancılar Türkiye'de yaptıgı yatırım sayesinde ulkemizde vergi verir hale geldiler"

DENİZLİ GİRİŞİMCİ RUHA SAHİP

"Denizli'ye yatırım yapmanın avantajları nelerdir" şeklindeki soruya, Denizli'de insanlar girişimci ruha sahip"  diye cevap veren başkan Doğruyol, "Daha da önemlisi burada insanlar çok çalışkan. Geceleri gündüzleri çalışmakla geçiyor. Nitelikli işgücü ve özverinin iyi bir bileşkesi var burada. " açıklamasını yaptı. Doğruyol, "nitekim yüksek istihdam vergisi bu sayede ziyadesiyle kapandığı gibi, anlayışlı ve özverili insanlarla çalışıyor olmanın rahatlığı yanına kar kalıyor. Dünyanın en kaliteli pamuk çeşidinden birisinin yetiştiği, iplik yapımının, dokumacılığın kısacası ürünü üretmenin yüzyıllardır yaşandığı yöreler buralar. Geçmişimiz geleceğimizin referansıdır diyorum ben" yorumunu yaptı.

TÜRK İŞADAMI VİZYONUNU DEĞİŞTİRMELİ

Türk işadamının sizce vizyonunu değiştirmesi gerektiğini düşündüğünü söyleyen Doğruyol, eski anlayışla ihracatçı olmak mümkün değil, iş adamlarımız kendilerini yenilemeli dedi. Doğruyol, sözlerini şöyle sürdürdü: " İnternet çağının yaygınlaştığı dünyamızda hala geçmişte ısrar eden işadamlarımıza neler söylenebilir? Hani son dönemde moda olan bir söylem var ya, katma değeri yüksek ürünler üretmek, bunun için tabiri caizse radarları açmak ve en son teknolojiden haberdar olarak sürekli iletişimde bulunmak gerekiyor." 

SEKTÖREL TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ

Bölgesel ve sektörel teşvikler konusunda ise, sektörel teşvikin yeterli olduğu görüşünü savunan Doğruyol; "Ordu'daki fındık fabrikasını Denizli'ye, Denizli'deki tekstil fabrikasınıda Ordu'ya goturmek cok mantıklı olmayacagına gore bolgesinde daim olan sektorler bulundukları mekanı kalkındıracaktır kanaatindeyim" dedi. Ayrıca iş gücünün taşınabileceğini ama sanayicinin fabrika taşımasının kolay olmadığını belirten Doğruyol, "özellikle tamirci, tornacı, elektrikçi ve elektronikçi gibi yan sanaayii bizimki gibi dokuma sektörunun onlarsız yapamayacagi; taharcı, hasılcı, cozgucu, boyahaneci, konfeksiyoncu, nakıscı vs. yan sanaayiyi nasıl tasıyacagız?" diye sordu.

AB BİZİM PAZARIMIZ İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Denizli'li sanayici ve işadamlarının AB ile rekabet edebilirliği konusunda, MÜSİAD'ın yeni başkanı Ömer Cihad Vardan'ın ilk yaptığı açıklamalarda geçen "motivasyonun çok önemli bir rekabet gücü olduğu" görüşüne katıldığını söyleyen Doğruyol; "girişimci ruha sahip bu memlekette işletmecinin moralini kıracak gelişmeler olmadığı sürece biz AB'yi pazarımız haline getirir ve onlara mal satarız" diye kaydetti. Türk işadamının en önemli özelliğinin moral ve inançı olduğunu söyleyen Doğruyol, eğer bunun gücünü kavrayabilirsek değil AB dünya ile rekabet edebiliriz, açıklamasını yaptı.

DENİZLİDE HER TÜR YATIRIM VAR

Denizli'de her türden yatırımı görmek mümkün. Sanâyi hızla gelişmektedir. Dokuma ve metal sanâyii ön sıradadır. Başlıca büyük sanâyi işletmeleri ise Sarayköy Pamuklu Sanâyii, Akseller Pamuklu Mensucat, Denizli Basma ve Boyama Sanâyii, Acıpayam Selüloz Fabrikası, Çal, Akkent Meyve Suyu Fabrikası, Gimek-Acıpayam Yem Fabrikası, Timgas Tavas Un Fabrikası, Uygar Motor, Kocabaş Motor Parçaları Dökümü, Emek Elektronik Sanâyii ve Ticâret (500 bilgisayar, 3 bin elektronik santral ve 35 bin telefon üretecek kapasitededir), Emsan (emâye tencere, tabak, demlik, çelik tencere, teflon üretir), Has Akümülatör, Buzsan buzdolabı sanâyiidir. Bu fabrikaların dışında ayrıca ayakkabı, Ergür kablo, somun, civata, tuğla, plâstik, sunta, mukavva, oksijen gazı, cam ürünleri, pamuk ipliği, yem, kuruyemiş, un, kireç, motor parçaları, dericilik, mobilya ve mermer levha üreten sanayi şirket ve tesisleri vardır. Denizli'nin yakın bir gelecekte bir sanayi merkezi hâline gelmesi beklenmektedi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 15:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35