banner39

Denktaş: AB, Türkiye'nin önüne engel koymuş

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "AB, Kıbrıs'ı Türkiye'nin önüne engel olarak koymuştur" dedi.

Arşiv 17.02.2010, 23:29 17.02.2010, 23:34
Denktaş: AB, Türkiye'nin önüne engel koymuş


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne bir engel olarak koyduğunu söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) Seyhan Oteli'nde düzenlediği toplantıya katılan Denktaş, "Buna inanan basın mensupları, diplomatlar ve bir kitle vardır. Kıbrıs meselesinin acı taraflarını artık basında artık göremez hale geldik. Fakat Kıbrıs'ın değersiz, oradaki Türklerin nankör olduğunu gösterecek en ufak bir hadise basına yansıyor" dedi.

Basından AB'ne, "Ey demokrasi, insan hakları savunucuları; Kıbrıs'a ne yaptığınızın farkında mısınız?" sorusunu sormalarını beklediklerine işaret eden Denktaş, "Basın da 'Canım şu Kıbrıs meselesi de fazla oldu. Kamburdur, gereksizdir, ver yansın, ver gitsin' havası var. Uzlaşma olsun. Ama bunun adını söyleyen yok." şeklinde konuştu.

AB'nin tanınmış diplomatlarının Kıbrıs konusu Türkiye'ye karşı kullandığını savunan Denktaş, "Ne zaman kullanamaz hale gelebilirler? Türkiye basınla birlikte karşılarına geçtiği zaman." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ve Mehmet Ali Talat'ın Garanti Antlaşması'nın "Bizim kırmızı çizgimizdir" dediğini hatırlatan Denktaş sözlerine şöyle devam etti: "Bundan vazgeçmeyiz, demişlerdir. Ben kendilerini burada uyarıyorum: Eğer biz Rumlarla Talat'ın öngördüğü şekilde tek halk, tek devlet, tek egemenlik olarak birleşirsek ve Türkiye AB'ne üye olmadan Rumların buraya üyeliğini meşru hale getirilirse, o zaman Garanti Anlaşması diye bir şey kalmaz. 'Kâğıt üzerinde vardır diye' gözümüzü boyayabilirler. Ama Garanti Anlaşmasının güzelliği fiili olması, Kıbrıs da Türk askerinin ve müdahale hakkı bulunmasıdır. Kıbrıs'ın tümünü AB toprağı haline getirsek, Türkiye'nin bu hakları hayal olur. Bunları iyi değerlendirmek lazımdır."

Pazarlıkta acele eden tarafın kaybedeceğini ifade eden Rauf Denktaş, acele diye beklentiye sokulan halkın sonuç görmediğinde moralini kaybedeceğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın "AB parlamentosu kör müdür?" sözleriyle gönüllerine su serptiğini belirten Denktaş, "Kör değil, kardeşim. AB Parlamentosu'nun gözü dört açıktır. Onlar Kıbrıs'a ve cumhurbaşkanına bakar. Görüşmelerde bütün dünya destekler vaziyete geldi. 'Tek egemenlik, tek halk, bütünleşmek, birleşmek' istiyoruz. O halde AB Parlamentosu'na niye kızıyoruz. Dolayısıyla gerçekleri bizim söylememiz lazım. Bu konularda üzülerek fazla etkili bir faaliyet görmüyoruz." şeklinde konuştu. Adana Vali Yardımcısı Haluk Sezen, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, kimi sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı programda Denktaş, yönetilen soruları da cevapladı.
 
Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?