Denver II Gelişimsel Tarama Testi kursu

Gelişimsel Tarama Testi Uygulayıcı Yetiştirme ve Sertifika Kursu düzenleniyor.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi kursu


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

İletişim Danışmanlık Eğitim ve Psikoloji Organizasyonları Merkezi Bahar dönemi eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

Psikolog ve psikolojik danışmanların mesleki gelişimlerine katkı sağlayan, hizmet kalitesinin artmasına yardımcı olan eğitim programları dahilinde, Haziran ayında ‘Denver II Gelişimsel Tarama Testi Uygulayıcı Yetiştirme ve Sertifika Kursu’ düzenleniyor.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, 0-6 yaş çocuklarının gelişimsel değerlendirilmesinde kullanılan bir tarama testidir. 1980 yılında Türk çocuklarına Ankara standardizasyonu Prof. Dr. Kalbiye Yalaz ve Prof. Dr. Shirley Epir (Hacettepe Tıp Fakültesi) tarafından yapılarak kullanıma sunuluyor.

DENVER II sağlıklı görünümdeki çocuklarda olası gelişimsel sorunları saptamak amacı ile kullanılır. Üç temel alanda değerli:
a) Sağlıklı gözüken çocukları olası sorunları yönünden taraması,
b) Gelişimsel gerilik olduğundan kuşkulanılan işlevleri nesnel şekilde saptama olanağı vermesi,

c) Riskli bebekleri (örneğin doğum öncesi sorunlar, düşük doğum ağırlıklı ya da erken doğmuş, çoğul gebelikler, ailede gelişimsel sorunu olanlar, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebekler v.b.) izlemede kullanılabilmesi.

Denver II Testi sahada şu üç alanda kullanılmaktadır:
1- Klinik değerlendirme:
Herhangi bir belirti göstermeyen sağlıklı çocuklarda ya da bazı belirtilerinden kuşkulanılan 0-6 yaş grubu çocuklarda tarama testi olarak kullanılmalıdır. Testin belirli aralıklarla (örneğin yılda bir) uygulanması gereklidir. Ayrıca anne-babaya çocuk gelişimi konusunda bilgi ve öneri verebilmek için uygun bir ortam oluşturur.

2- Özel Eğitim:
Gelişimsel sorunu konusunda tanı almış ve özel eğitime başlatılan çocukların ilk değerlendirmeleri ve aralıklı olarak tekrarlanarak eğitim programının olumlu ya da olumsuz etkilerinin izlenmesine yardımcı olur.

3- Okul Öncesi Kurumları:
Okulöncesi eğitim kurumuna başlayan çocuğun beceri düzeyinin ve gelişiminin belirlenmesi ve olası bir sorunda doktora/hastaneye yönlendirme amaçlı kullanılabilir. Aileye bilgi vermek ve çocuğun eğitim programını oluşturmakta yararlı olur.

Eğitime, Ruh sağlığı hizmeti sunan profesyoneller, Aile Hekimleri, Çocuk Gelişim Uzmanları, Çocuk Hekimleri, Fizyoterapistler, Okulöncesi/Anaokulu Öğretmenleri, Özel Eğitim Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Psikiyatristler, Psikologlar, Rehber Öğretmenler, Sosyal Hizmet Uzmanları, Zihin / İşitme / Görme Engelliler Öğretmenleri ve bu branşlarda eğitimine devam eden lisans&lisansüstü üniversite öğrencileri katılabilmektedir.

Eğitimciler :
Prof. Dr. Banu Anlar, Hacettepe Üniversitesi T. F. Çocuk Nörolojisi Bölümü Öğretim Üyesi.

Prof. Dr. Kalbiye Yalaz, Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı.
Uzm. Birgül U. Bayoğlu, Hacettepe Üniversitesi İ. D. Çocuk Hastanesi Gelişim Ünitesi.
Eğitimin süresi: 12 Haziran 2010 Cumartesi 18:00/20:00 (teorik) – 13 Haziran 2010 Pazar 09:00/16:00 (uygulama)
Son başvuru tarihi: 4 Haziran 2010
Ayrıntılı bilgi ve online başvuru için; www.idemer.com


 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 20:23
banner53
YORUM EKLE

banner39