banner15

Deprem çadırlarında ikinci kış

Depremin birinci yıl dönümünde Pakistan'da 1.8 milyon insan kışı çadırlarda geçirecek.

Deprem çadırlarında ikinci kış

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Pakistan’da geçici barınaklarda yaşayan 1,8 milyon depremzedeyi zorlu bir kışın beklediği uyarısında bulundu. Oxfam’dan yapılan açıklamada, depremde zarar gören 450 bin konut sahibinin yalnızca yüzde 17’sinin kalıcı konutlarını inşa etmeye başladığını, geriye kalan tahmini 1,8 milyon kişinin halen geçici barınaklarda yaşadığı kaydedildi. 40 binden fazla evsiz depremzedenin hükümet tarafından kurulan çadır kamplarında yaşadığını belirten Oxfam, diğerlerinin ise kendi olanaklarıyla oluşturdukları kamplarda ve çadırlarda yaşadığını kaydetti. Depremzedelerin oluşturduğu kampların kış için gerekli korunma imkanlara sahip olmadığını belirten Oxfam, uzak kırsal bölgelerde yaşayan depremzedelerin ise kışın yapılacak yardımdan yararlanamama riski bulunduğunu bildirdi. Merkezi Londra’da bulunan uluslararası yardım kuruluşu; yeniden yapılanma hızının, hastalıklar, dağlık arazi, kötü altyapı ve kötü hava koşulları yüzünden yavaşladığına da dikkat çekti.

Keşmir'de bu yılda onbinlerce insan kışı çadırlarda geçirecek.

Depremin yıldönümü sebebiyle bir konuşma yapan Devlet Bakanı Pervez Müşerref, depremden sonra yapılan çalışmaların yeterli olmadığını söyledi. Müşerref, “Dönenlere hâlâ ev yapamadık, bu nedenle üzülerek söylüyorum ki 1,8 milyon kişi bu kışı çadırlarda ya da prefabriklerde geçirecek. 600 bin eve ihtiyaç duyuyoruz, bunun içinde vaat edilenlerin dışında 800 milyon dolar paraya acil ihtiyaç duyuyoruz.” dedi. Devletin başarısız olmaması gerektiğine vurgu yaptıktan sonra 2008’de kalıcı konutların bitirilmesi, 2009’da yeniden yapılanma sürecinin tamamlanması gerektiğini ifade etti. Pakistan yönetimi, depremden hemen sonra dünya devletlerine ve sivil toplum örgütlerine yaptığı çağrıda her türlü yardıma ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Bu çağrı üzerine uluslararası yardım konferansı düzenlendi. 59 ülkenin yanı sıra uluslararası finans kuruluşlarının katıldığı konferansta 4 milyar doları kredi, 2,8 milyar doları hibe olmak üzere toplam 6,8 milyar dolar yardım vaadinde bulunulmuştu.

Pakistan’da meydana gelen depremin ardından felaket bölgesine ilk Türkler koştu. Depremin hemen sonrasında Türkiye, 100’ü aşkın arama-kurtarma ve sağlık personeli ve yardım malzemeleri gönderdi. Yıkımın en ağır hissedildiği Muzefferabad’a ulaşır ulaşmaz çalışmalarına başlayan Türk ekipleri, birçok kişiyi enkaz altından kurtarmayı başardı.

 
İHH'nın Pakistan-Keşmir depremiyle ilgili yayımladığı rapor
 

Pakistan ve Keşmir, 8 Ekim 2005 Cumartesi sabahın erken saatlerinde kayıtlı tarihin en büyük yıkımına tanıklık etti. Resmi rakamlara göre meydana gelen bu depremde 86.000, gayri resmi rakamlara göre ise 300.000 insan hayatını kaybetti.  On binlerce insan yaralandığı depremde 30.000 çocuk yetim kaldı, 500.000 ev, 12.500 okul, 1.500 hastane ve binlerce kamu binası yerle yeksan oldu.

 

 

İHH kurulduğu ilk yıllardan itibaren Pakistan ve Keşmir için birçok proje adını yazdırdı. Vakfımıza bağlı bir ekip, her Ramazan ayında olduğu gibi 2005 Ramazan’ında da oradaki kardeşlerimize Türkiyeli kardeşlerinin selam ve hediyelerini ulaştırmak için bulundukları bir sırada deprem meydana geldi. Keşmirli ihtiyaç sahipleri için Muzafferabad'a götürdüğümüz iki kamyon Ramazan kumanya paketleri deprem mağdurlarına dağıtılan ilk yardımlar oldu. Aynı gün İslamabad'da yıkılan apartmanların karşısına kurulan yemekhaneden, düzenli olarak iftar ve sahur yemekleri dağıtılmaya başlandı. Temin edilen bir uçakla deprem bölgesi tamamen gezilerek depremin boyutları ve acil yapılması gerekenlerle ilgili bilgi toplandı. Birçok insan evlerinin yanında topraklarını da kaybetmişti. Dağların yamaçlarına kurulan köyler, depremde kayarak vadilere yığılmıştı. Geriye kalan insanların acil olarak barınak ihtiyaçları vardı. Bu amaçla Muzafferabad'da bulunan bir arazi üzerine bölgenin ilk çadır kenti kuruldu. 2500 insanın barındığı kamp aynı zamanda Keşmir çalışmalarımızın merkezi oldu.

 

 

Türkiye'den giden ekiplerimiz ilk hafta yüzlerce köyü ziyaret ederek, insanlara yardımlarımızı taşıdı. Yolların tamamen kapandığı bölgede köylere ulaşmak için yardım malzemeleriyle saatlerce yürüdüler, hasta ve yaralıları sırtlarında merkezimize taşıdılar. Türkiye'den gelen gönüllü doktorlarımız bu kampımızda bir çadır hastaneyi hizmete açtı. Yüzlerce hasta ve yaralı burada tedavi edildi, durumu ağır olanlar kiralanan minibüslerle İslamabad'da götürüldü. Muzafferabad merkez kampından sonra Mansera ve Aapbara bölgelerinde de çadır kentler kuruldu. 5000’den fazla insan kamplarımızda barınarak düzenli yemek, eğitim, sağlık ve giysi dağıtımlarımızdan faydalandı.

 

Mansera bölgesinde kurulan kampımızda da bir sahra hastanesi açıldı, burada Türk gönüllü doktorların yanı sıra Kübalı gönüllü doktorlar da hizmet ettiler. Bu doktorlardan bir tanesi de kamp yetkililerinin telkinleriyle Müslüman oldu.

 

Muzafferabad kampında başlayan Pakistan, Keşmir sağlık çalışmalarımız ilk günden bugüne kadar büyüyerek devam ediyor. Muzafferabad'ta Müsiad’ın katkılarıyla yapılan hastane Keşmir Cumhurbaşkanı tarafından Mart ayında hizmete açıldı. Tam teşekküllü hastanemiz daha çok çocuk ve kadın doğum hastalarına hizmet ediyor. Bunun yanında vakfımız iki tıp merkezi, 6 ambulans ve Türkiye'den gönderdiğimiz bir gezici klinikle bölge insanına hizmet ediyor.

 

Kalıcı Projeler Hayata Geçiriliyor.

 

Mayıs ayı sonunda Pakistan hükümetinin aldığı karar doğrultusunda bölgedeki tüm çadır kentler kapatıldı. Muzafferabad’da ve Aapbara kamplarımız en son kapatılan kamplar oldu. Yedi ay boyunca misafirimiz olan depremzedeler Pakistan bakanlarının da katıldığı törenlerle köylerine gönderildiler. IHH kamplarının kapanış programları diğerlerinden çok farklıydı, insanlar topraklarına büyük bir mutlulukla döndüler. Çünkü kardeşlerimiz kamplardan ayrılırken kaldıkları çadır ve eşyalar, yeni mutfak eşyaları, bir aylık gıda ve hepsinden önemlisi 30.000 Rupi nakit yardım yapıldı. Bu miktar evlerine dönen insanların kendilerine bir barınak yapabilmeleri için verildi. Böylece 5000 civarında insan bu kışa daha iyi şartlarda girme imkanı buldu.

 

 

İHH'nın deprem öncesinde de düzenli olarak her yıl yaptığı kurban, eğitim yardımı ve Ramazan yardımları bu yılda çok daha geniş bir şekilde yapıldı. Merkez kamplarımızda kesilen binlerce hisse kurban en uzak köylere, Keşmirli ve Afgan mülteci kamplarına ulaştırıldı. Kurbanlarımızın bir kısmı Hindistan'da kesilerek konserve et haline getirildi. Bölgeye ulaşan yüz bin konservenin dağıtımı bugünlerde de devam ediyor.

 

Acil yardım çalışmaları sırasında ve sonrasında bölgede kalıcı projelerimizi de başlattık. Pakistan hükümeti tarafından çıkarılan bürokratik sıkıntılara rağmen Battal bölgesinde 150 insanın yaşayabileceği bir köy alt yapısı ve çevre düzenlemesiyle birlikte tamamlandı.

 

Muzafferabad’da tam teşekküllü bir hastane Cumhurbaşkanın katılımıyla Mart ayında açıldı. Halen günde 100 hastaya sağlık hizmeti vermektedir.

 

 

Garido Batta bölgesinde de iki okul ve bir cami yapıldı. Okullar ve cami çelik yapı olarak Türkiye'de yapılarak deniz yoluyla bölgeye gönderildi. Üç tesisin toplam kapalı alanı 1250 metrekaredir.

 

Bagh bölgesinde de bir medrese inşaatına başlandı. Depremde yıkılan medresenin yerine bölgenin ileri gelenleri tarafından başlanan inşaatın tamamlanması için yardım ediliyor.

 

Yetim Çalışmasına Öncelik Verildi

 

Pakistan, Keşmir depreminde IHH’nın üstlendiği en önemli görev yetimler için yapılan projelerdi. Depremin ilk günü bölgede çalışma yapmaya başlamamız bize çok büyük kolaylıklar getirdi. Devlet yetkililerine yaptığımız uyarılar sonrası deprem bölgesinden hiçbir yetimin dışarıya çıkartılmayacağı kararı alındı. Bu kararla afetler sonrası bölgelerde çok sık rastladığımız kötü niyetli çocuk kaçırma olayları çok az yaşandı.

 

IHH ekipleri uzak köylere yardım götürürken buralarda tamamen sahipsiz kalan yetim çocukları da tespit ettiler. Bir hafta sonra Pakistan Hükümetinden yetim toplama yetkisi alınınca bu sahipsiz çocuklar bulundukları yerlerden alınarak onlar için oluşturulan güvenli merkezlere getirildiler. Vakıf Başkanımız Bülent Yıldırımın Pakistan İçişleri bakanı Şehzat Wasim ile İslamabad'da yaptığı basın toplantısında tüm yetimlere sahip çıkma sözü vermesi ve IHH ekiplerinin bölgede yaptıkları başarılı çalışmaların sonucu olarak Pakistan Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla birlikte yetim ve dullara yönelik çok büyük bir merkez açıldı. Merkezimizin açılışını Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan birlikte yaparak, merkezimize Aşiyana adını verdiler. Urdu dilinde de Türkçe ile aynı anlamda kullanılan aşiyana kuş yuvası demek.

 

400.000 metre kare alana sahip olan Aşiyana'da 1000 civarında yetim ve dul depremzede kardeşimizi misafir ettik. Aşiyana sade bir barınma merkezi değil, aynı zaman da rehabilitasyon merkezi olarak da hizmet verdi. Tesisin içerisinde çocuklar için 12 sınıflı bir okul, bilgisayar laboratuarları ve oyun alanları bulunuyor. İki doktorun görev yaptığı hastanemiz son teknoloji ekipmanlarla donatıldı, bir ambulans da sürekli Aşiyana da bulunuyor. Açılan meslek edindirme kurslarımızda da dul hanımlara ve yaşı büyük çocuklarımıza meslek kursları veriliyor.

 

 

Bölgelerinden ayrılmak istemeyen yetim çocuklarımız içinde Mansera bölgesinde özel çadırlarla yapılmış bir kamp inşa edildi. 324 yetim çocuğumuzun kalmaya devam ettiği merkezimiz kısa zamanda bölgenin en iyi eğitim merkezlerinden birisi oldu. 100 den fazla yetim çocuğumuz yedek listesinde bekliyor. İki ay içerisinde tamamlanacak olan yeni binalarla bu çocukları da alabileceğiz. Kıştan öncede tüm çocuklarımız yeni tesise geçecekler.

 

Bölgede planlanan üç büyük projenin tamamı yetim çocuklar için yapılacak. Bunlardan birincisi Muzafferabad Rara bölgesinde 400 öğrencilik yatılı okul projesi. Arsa sı alındı, projeleri hazırlandı, bir ay içerisinde temeli atılacak proje toplam 5000 metrekare kapalı alana sahip olacak. 300 erkek, 100 kız yetim çocuğumuz bu yatılı okulda hem barınacak hem de eğitimlerini tamamlayacaklar.

 

Bölgedeki en büyük projemiz olacak olan Haripur Eğitim Projesi için gerekli olan 275.000 metrekare arsa satın alınarak, proje hazırlama çalışmalarına başlandı. Merkezde okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar eğitim tesisleri bulunacak. Bu tesisten de yetim çocuklarımız yararlanacaklar.

 

 

 

Son olarak İslamabad'da İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu ile birlikte yürüttüğümüz yetimhane projesi devam ediyor. 250 yetim çocuğumuzun barınabileceği bu tesisimizde iki ay içerisinde hizmete açılacak.

 

 

Kaynak: www.ihh.org.tr

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48