banner15

Depremden 2 Ay Sonra Sağ Kurtuldu

Pakistan'ı 8 Ekim'de vurarak yaklaşık 73 bin kişinin ölümüne ve 3.5 milyon kişinin evsiz kalmasına yol açan depremden iki ay sonra, bir kadının yıkıntılardan sağ olarak çıkarıldığı bildirildi. Pakistan'a yardım için 97.6 milyon dolar toplandı.

Depremden 2 Ay Sonra Sağ Kurtuldu

GEO özel televizyon kanalına konuşan Muzafferabad Hastanesi hekimlerinden Doktor Hafız, "Bugün 40 yaşında bir kadın hastaneye getirildi. 8 Ekim depreminin ardından 2 ayı aşkın bir süre evinin yıkıntısının altında kalmış" açıklamasında bulundu. Pakistanlı doktor, kadının hayatta kalmasının "mucize" olduğunu vurgulayarak, "Bilinci kapalı durumda. Kendisini hemen yoğun bakıma aldık. Tanrının izniyle hayatta kalacak" şeklinde konuşurken, resmi makamlardan, olayın doğruluğuna ilişkin bir bilgi gelmedi. Doktor Hafız, kadının, yağmur suyu içerek ve yıkıntıların içindeki yiyecek kalıntılarını yiyerek hayatta kaldığının sanıldığını da sözlerine ekledi.

Pakistan`a 97.6 milyon dolar

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü`nden yapılan yazılı açıklamada, aralarında Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kızılay Genel Müdürlüğü`nün de bulunduğu çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen yardım kampanyalarında toplam, 97 milyon 677 bin 354 dolar yardım toplandığı belirtildi. Bu arada Kızılay Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı`nın düzenlediği kampanyaların ise sona erdiği kaydedildi. İnsani yardım operasyonu çerçevesinde Başbakanlık tarafından gönderilen 18 askeri uçak dışında Kızılay ve THY tarafından 3`er uçak olmak üzere toplam 24 yardım uçağının bölgeye gönderildiği ifade edildi. 34 bin 406 ton muhtelif gıda, 60 ton ilaç ve tıbbi malzeme ile bin 116 ton muhtelif malzeme olmak üzere toplam bölgeye 35 bin 636 ton malzeme gönderildi. Açıklamada, bugüne kadar bölgeye 226 personel gönderildiği belirtildi. Kızılay tarafından bugüne kadar 6 çadır kent kurulduğu ve buralarda 2 bin 311 kişiye barınma imkanı sağlandığı kaydedildi. Bölgede toplam 70 bin kişiye barınma imkanı sağlanmasının planlandığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48