banner39

Depremzedeler Soğuktan Ölüyor

Pakistan'da büyük depremden beş gün sonra meydana gelen 5.6 şiddetindeki artçı deprem paniğe neden olurken, yardım ekipleri enkaz altında canlı bulabilme umuduyla çalışmalarını sürdürüyor. Evsiz kalan yaklaşık 2,5 milyon depremzedeyi ise gelen kış mevs

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Depremzedeler Soğuktan Ölüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Asya’yı vuran şiddetli depremden beş gün sonra Pakistan’da arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak enkaz altında canlı bulabilmek için zaman giderek azalıyor. Cumartesi günkü deprem sonucu evsiz kalan dağlık kesimlerdeki milyonlarca kişinin durumu havanın soğuması ile daha da kritik hale geldi. Yardım ekipleri çok sayıda kişinin, soğuktan donarak öldüğünü bildiriyor. Keşmir’in dağlık kesimlerinde hala ulaşılamayan köyler var. Yetkililer, bölgede henüz 10 köye ulaşılamadığını belirterek, 7.6 büyüklüğündeki depremde kerpiç ve ahşaptan yapılan 73 bin 450 evin kısmen tahrip olduğunu ve bölgede 143 bin evin şu ya da bu şekilde depremden etkilendiğini söyledi. Bu arada, Muzefferabad’a bir kadın ile küçük bir kız çocuğu enkaz altından kurtarıldı.

Binlerce kişi Muzafferabad'dan kaçıyor

Pakistan’da  beş gün önce meydana gelen depremin ardından artçı sarsıntılar sürüyor.  Ülkenin kuzeyinde meydana gelen 5.6 şiddteindeki son artçı sarsıntı paniğe neden oldu. Depremde can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Artçı sarsıntılar da paniğe yol açıyor. Depremden en kötü etkilenen yer olan Pakistan Keşmiri'nden de kaçış başladı. Binlerce Pakistanlının, elektrik, gıda, su ve yakıt malzemeleri olmayan Muzafferabad'dan kaçmaya başladığı bildirildi.

DSÖ'den salgın hastalık uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, çocukların sadece yüzde 60'ının aşılı olduğu bir bölgedeki kızamık vakaları yüzünden salgın uyarısında bulundu. DSÖ sözcüsü Fadela Chaib, insanların geçici barınaklarda sıkışık halde yaşamasının, çocuklarda ölümcül olabilen kızamık hastalığının muhtemel ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmasına yol açabileceğini söyledi. Chaib, bir salgının önlenebilmesi için bölgedeki çocukların en az yüzde 90'ının aşılı olması gerektiğine işaret etti.

Muzaferrabad yıkılmış durumda

Muzafferabad kentinin dörtte üçü yerle bir olmuş durumda. Tek bir hastane bile ayakta kalmadı. Doktor ve hemşirelerin çoğu depremde can verdi. Kızıl Haç, burada seyyar bir hastane inşa etmeyi düşünüyor. Ancak asıl sorun, merkezlerden uzakta olan, sadece hava yoluyla ulaşılabilen yerler. Hava muhafeti, yağmur ve dolu nedeniyle, uçuşlar da bir süre yapılamadı. Toplam 30 adet helikopter mevcut. Dört milyon depremzedeye karşılık sadece 30 adet helikopter. Depremzedelere de kendilerin ulaştırılacak yardımları beklemekten başka birşey kalmıyor. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ise, uluslararası topluluğa,  bağışların sadece deprem bölgeleri için kullanıdığı güvencesini vererek yeniden maddi yardım talebinde bulundu.

Türkiye 138 personel gönderdi

Türkiye bölgeye son olarak, çeşitli yardım malzemesi taşıyan bir uçağın daha gönderdiğini duyurdu. Son giden yardım uçağındakilerle birlikte bölgeye 138 arama-kurtarma ve sağlık personeli, 6 araç, 1 motosiklet, 3 ambulans, 3 arama köpeği gönderildiği belirtildi. Depremin ardından Hindistan ile Pakistan arasındaki yakınlaşmanın ilk somut örneği olarak, Yeni Delhi'nin yardımı da Pakistanlı ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlandı. Hindistan'ın gönderdiği ilaç, battaniye ve çadırdan oluşan 26 ton insani yardım, kamyonlara yüklenerek deprem bölgesine gönderildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?