Depremzedelerin çilesi çadırlarda sürüyor-FOTO

Haiti'deki depremden sonra kurulan çadırlar depremden kurtulanların hayat mücadelesine sahne oluyor.

Depremzedelerin çilesi çadırlarda sürüyor-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber  Merkezi 

Depremden önce derme çatma tek odalı evlerde günde tek öğün yemekle yaşıyorlardı. Depremden sonra ise değişen fazla bir şey olmadı; şimdi plastik ve çuvallarla kurdukları derme çatma çadırlarda bazen bir günde bazen birkaç günde tek öğünle yaşam mücadelesi veriyorlar.

h2.20100205111303.jpg

Yıkıcı depremin üzerinden üç hafta geçen Haiti'de evlerini kaybeden halk, mahalle ortalarında kurdukları çadırlarda yaşamaya devam ediyor. Birkaç yatak, birkaç tabak-çanaktan aşka bir şey bulunmayan çadırlarda birçok kişi yere serdiği basit örtülerin üzerinde yatıyor. 

 

h3.20100205111310.jpg

Günlük yemekleri ise sadece pirinç ve un. O gün herhangi bir yardım gelmezse bir tencerede pişen yemeği bazen bir çadırda kalmakta olan 10'dan fazla kişi paylaşıyor. Su ihtiyaçlarını ise ara sıra mahalleleri dolaşan su kamyonlarından gideriyorlar. Su taşıyan büyük kamyonların önünde uzun kuyruklar oluşturan Haitililer, ellerindeki bütün kova ve büyük tencerelerle su almaya çalışıyorlar. Su kamyonunun uğramadığı günlerde ise kentin bazı yerlerinde bulunan ve içine pis suların da karıştığı akıntılardan su ihtiyaçlarını gideriyorlar.

h6.jpgBu yüzden çadırlarda kalanların en büyük ihtiyaçlarından birinin de temizlik olduğu göze çarpıyor. 67 yaşındaki Emily nine, o gün gelen suyla torununu yıkarken, kamyonun bir haftadır gelmediğini söylüyor. Bugün gelen kamyondan aldığı suya kentteki akıntılardan getirdiği suyu karıştırarak torununu yıkadığını anlatıyor. Su kamyonunun bir daha ne zaman geleceğini ise bilmiyor.

Ninesinin döktüğü suyun altında gülümseyen 6 yaşındaki Zizu ise kamptaki diğer çocuklar gibi çevresinde olup bitenlerden habersiz memnun bir ifadeyle gülümsüyor. Çadırlarda yaşayan çocuklar, neşelerini kaybetmemiş bir şekilde çadırların önünde oynuyorlar. Hatta bu kamplara arada bir gelen yardım malzemelerinden daha önce hiç tatmadıkları yemekleri tadıyorlar.

h8.jpg

 Bu yardımlardan biri de Türk doktorlar ve yardım kuruluşlarından geldi. TİKA ve ÜHDER'in işbirliği ile Haiti'de yardım faaliyetleri gerçekleştiren doktorlar, Emily ninenin kampının yakınındaki El Fatiha Camisi'nde kampta kalanları ve civar halkını sağlık taramasından geçirdi. Dört kişiden oluşan doktor ekibi, 180'i çocuk 300 kadar Haitiliyi muayene etti ve onlara ilaç verdi.

h9.jpg

Muayeneden sonra ise depremin hemen ardından ülkeye gelerek yardım faaliyetlerine başlayan Kimse Yok Mu ile Helping Hands dernekleri burada sıcak yemek dağıttı. Haiti'de her gün en az bin 500 kişiye sıcak yemek dağıtan Türk gönüllüler, bu rakamı 3 bine çıkarmayı hedefliyor. Dört kişiden oluşan diğer bir doktor ekibi ise başka bir kampın yakınında bulunan bir kiliseyi kullanarak, Haitilileri muayene etti. Sekiz doktor, 10 Şubat'a kadar Haiti'de kalarak yardımlarını sürdürecek.

 

ÖLÜ SAYISI 212 BİN OLDU  

Haiti'yi yerle bir eden depremde ölü sayısının 212 bine yükseldiği bildirildi. Haiti Başbakanı Jean-Max Bellerive, Amerikan CNN televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "200 binden fazla ölümüz var. Bana gelen son bilgilere göre ölü sayısı 212 bine yükseldi" dedi. 

Başbakan, ölü sayısının "biraz daha artmasından" endişe ettiğini de kaydetti.

Bu arada, Haiti polisi, 12 Ocaktaki depremin ardından cezaevinden kaçan 4 bin mahkumdan 100'ünün yakalandığını açıkladı.

Polis açıklamasında, başkent Port-au-Prince'te bulunan ve depremle yıkılan ana cezaevinden kaçanlardan 100'ünün ülkenin çeşitli yerlerinde yakalandığı, diğerlerinin aranmasına devam edildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35