banner39

Der Yasin'in yıldönümünde barış çağrısı

Arap Birliği Örgütü, BM ve Ortadoğu Dörtlüsü'nü, İsrail'in daha fazla katliam ve insanlık suçu işlemesinin önüne geçmeye çağırdı

Arşiv 10.04.2009, 15:11 10.04.2009, 19:08
Der Yasin'in yıldönümünde barış çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arap Birliği, Der Yasin katliamının yıldönümü münasebetiyle bir çağrıda bulunarak, iki devlet ve birlikte yaşama esası üzerine kurulu, kapsamlı ve kalıcı barış için İsrail'in Yol Haritası ve Annapolis Anlaşması'yla üzerlerinde anlaşılan hususlara bağlı kalmasını istedi.

Arap Birliği'nin Filistin ve İşgal edilmiş topraklardan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Muhammet Subeyh, Der Yasin Katliamının 61. yıldönümü münasebetiyle Perşembe günü yayınladığı mesajda İsrail'in Filistin halkına yönelik her gün işlediği cinayet ve insanlık suçlarını kınadı.

Bu suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliğinin, bölgede barışı kalıcı hale getirmeye çalışan bütün çabaların temelini dinamitleyen bir unsur olduğunu, bunun uluslararası anlaşmalar ve evrensel ilkelerin ihlali olduğunu belirten Subeyh, bütün bunların İsrail'i daha fazla suç ilemeye teşvik ettiğini ve İsrail'in hukukun üstünde bir devlet olarak görülmesine yol açtığını dile getirdi.

Subeyh, İsrail'in katliamlar işleyen ve uluslararası hukuku ihlal eden askerlerine karşı açtığını iddia ettiği soruşturmaların neredeyse tamamına yakınının sonuçsuz kaldığını ya da soruşturmaların durdurulduğunu belirterek, bu durumun söz konusu katliam ve suçların kamufle edilmesini sağladığını kaydetti.

Subeyh, Arap Birliği'nin Deir Yasir Katliamı vesilesiyle Filistin halkına başsağlığı dileyerek İsrail işgal güçlerini sürekli olarak işlediği cinayetler ve ihlallere karşı direnen kahraman Filistin halkına selamladığını belirtti. Birliğin Filistin halkının kendi geleceğini tayin etme, başkenti Doğu Kudüs olan, yaşanabilir, parçaları birbiriyle bağlantılı bağımsız bir Filistin devleti hakkını desteklediğini söyledi.

Irkçı siyaset uygulama konusunda birbirleriyle yarışan İsrail yöneticilerini uyaran Arap Birliği, sonuncusu Gazze'de yapılan ve 1400 Filistinlinin canına mal olan, 5000 kişinin de yaralandığı saldırı örneğinde de olduğu gibi, artık Filistin halkına karşı etnik temizlik yapılmaması konusunda uyardı.

Subeyh, "Kızılhaç'ın Filistin'deki uluslararası komisyonu başkanının İsrail'in Der Yasir tarzı katliamlarıyla ilgili rapor hazırlamasına mani olmak için İsrail, Kızılhaç'ın Gazze'ye girişini engellenmektedir" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreter yardımcısı, İsrail'in halen, işgaller, istilalar, baskınlar, kuşatma ve yeni yerleşim birimlerinin inşa edilmesi gibi hukuk dışı uygulamalarının devam ettiğini, ayrıca Filistin topraklarının her tarafında toplu cezalandırma uygulamalarını sürdürdüğünü ifade etti.

9 Nisan 1948 yılında işlenen Der Yassir Katliamı'nda, kurulacak olan İsrail ordusunun çekirdeğini oluşturan Argun ve Stein çeteleri, Kudüs'e sadece 4 km. uzaklıkta bulunan Der Yasir köyüne baskın düzenlemiş, saldırıda tamamı sivil 250 kişi hayatını kaybetmiş, 300 kişi yaralanmış, köy haritadan silinmişti.

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
asagilik kopeklerden baska ne bekliye biliriz.allah belalarini verir insallah
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?