banner39

Derviş Dünya Bankası'nın başına geçebilir

Washington Post Gazetesinde yayımlanan bir makalede Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in istifa etmesi durumunda Kemal Derviş'in yerine geçebileceği iddia edildi

Arşiv 23.04.2007, 12:58 23.04.2007, 14:13
Derviş Dünya Bankası'nın başına geçebilir

Sevgilisine maaş artışı ve terfi sağlayarak görevini kötüye kullandığı ortaya çıkan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in istifa etmesi durumunda yerine gösterilecek adaylar arasında en öndeki isimlerden birinin Kemal Derviş olduğu ileri sürüldü. ABD'nin etkin gazetelerinden Washington Post'ta Al Kamen imzasıyla yayımlanan bir makalede, halen Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu'nun (UNDP) başında olan Kemal Derviş'in ABD'li olmamasına rağmen, bu görev için kuvvetli bir aday olacağı belirtildi.

Dünya Bankası başkanı olabilmek için resmen ABD'li olma şartı bulunmuyor ancak genel eğilimler çerçevesinde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başına Avrupalı, Dünya Bankası'nın başına ise ABD'li bir isim seçiliyor.

Kemal Derviş'in Dünya Bankası başkanı olmak için tüm niteliklere sahip olduğu ancak ABD vatandaşı olmadığı bu göreve Wolfowitz'in getirildiği iddiaları daha önce de dile getirilmişti. 90'lı yılların sonunda Dünya Bankası'nın başkan yardımcısı ve başekonomisti olarak görev yapan Nobel ekonomi ödüllü Joseph Stiglitz geçen hafta İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada Derviş için "Ekonomiden sorumlu bir bakan olarak görev yapmış, Princeton'da öğretim görevliliği yapmış, Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı'nda bulunmuş bir kişiden söz ediyoruz.

Pek çokları Dünya Bankası'nın başkanlığına işte böyle bir kişi getirilmeli diyordu. Ama Derviş'in sahip olmadığı tek bir nitelik vardı: Amerikalı değildi. Cumhuriyetçi bir Amerikan vatandaşı değildi" demişti.

Washington Post'un haberinde Wolfowitz'in görevinden ayrılması durumunda Paul Wolfowitz'in istifa etmeyeceğini açıklamasına karşın yerine geçebilecek adaylar konusunda spekülasyonlar yapıldığı belirtiliyor. Olası adaylar arasında Derviş'in yanı sıra ABD'nin eski ticaret temsilcisi Robert Zoellick'in adı da geçiyor.

Kaynak: Referans

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?