banner39

Dev buzul kitlesi koptu

Kuzey Kutbu'nda Kanada'ya ait bölgede, 11 bin futbol sahası büyüklüğünde bir buzul kütlesinin koptuğu tespit edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dev buzul kitlesi koptu

Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları, Kuzey Kutbu'nun 800 km güneyinden yaklaşık 16 ay önce koptuğu tespit edilen dev buzulun ardında parçacıklar bırakarak yaklaşık 50 km batıya doğru gittikten sonra önceki kışın başında buz denizinin içinde donduğunu belirlediler.

Bunun küresel iklim değişikliğine bağlı bir durum olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen bilim adamları, dev buzulun kopması sonucu Kanada coğrafyasının bir bölümünün değiştiğini, kopma sırasında meydana gelen sarsıntının 250 km öteden tespit edildiğini ortaya çıkardılar.

Kuzey Kutbu'ndaki koşulları inceleyen Laval Üniversitesi'nden Warwick Vincent, yeni oluşan buzul adasına seyahat ettiğini ve gözlerine inanamadığını belirterek, bölgede 10 yıldır incelemelerde bulunduğunu ve şimdiye dek buz denizinde böyle bir kayıp görmediğini söyledi.

Vincent, kopmanın ardından bölgede kalan buzul miktarının 1906'da keşfedilenden yüzde 90 oranında azaldığını vurgulayarak, durumun önemine işaret etti.

Uydu görüntüleri ve sismik kayıtları inceleyerek dev buzul kütlesinin 13 Ağustos 2005'te koptuğunu belirleyen bilim adamları, bunun bölgede 30 yıldır bu türde görülen en büyük değişiklik olduğunu belirttiler ve buna en büyük neden olarak iklim değişikliğini gösterdiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?