banner39

'Dev' Suud bütçesinin dörtte biri eğitime

Suudi Arabistan Hükümeti, dün Kral Abdullah bin Abdülaziz başkanlığında toplanarak 2007 bütçesini onayladı. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bu konuyla ilgili bir çok haber ve yorum yer alıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Dev' Suud bütçesinin dörtte biri eğitime

19 Aralık 2006 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

‘Dev’ Suud bütçesinin dörtte biri eğitime

 

Suudi Arabistan Hükümeti, dün Kral Abdullah bin Abdülaziz başkanlığında toplanarak 2007 bütçesini onayladı. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bu konuyla ilgili bir çok haber ve yorum yer alıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, manşetten verdiği haberde ilan edilen bütçenin ülke tarihindeki en büyük bütçe olduğunu ve cehalete,  fakirliğe ve hastalığa meydan okuduğunu yazıyor.

 

Haberde, bütçeyle ilgili rakamlar şu şekilde veriliyor:

 

Giderler: 380 milyar riyal (101.3 milyar dolar)

Gelirler: 400 milyar riyal (106.6 milyar dolar)

Bütçe fazlası: 20 milyar riyal (5.3 milyar dolar)

 

Haberde ayrıca, yeni yıl bütçesinin geçen yılın bütçesinden 45 milyar riyal (12 milyar dolar) daha fazla olduğu, geçen yılki bütçenin 335 milyar riyal (89.3 milyar dolar) olarak takdir edildiği bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesi, manşetten verdiği haberde bütçenin dörtte birinin eğitime ayrıldığını duyuruyor.

 

El-Medine gazetesiyse “Bütçe, bu ülkeye bağışlanan kaynakların verimli kalkınma planı hedefleri ve siyaseti çerçevesinde yatırımı içeriyor” demiş.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü manşeti de bu konuyla ilgili: “Hadimu’l Harameyn en büyük bütçeyi onayladı.. Giderler 380 milyar riyal ve en büyük pay eğitimin”.

 

Suudi Arabistan El-Yevm gazetesindeki bir haberde de, 96.7 milyar riyalin eğitime, 39.5 milyar riyalin de sağlık ve sosyal kalkınmaya ayrıldığı bildiriliyor.

 

 

“Hamas ‘ölüm fetvası’ verdi” iddiası

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın bugünkü sayısında yer alan bir haberin başlığı “Hamas, El-Fetih yetkilileri hakkındaki ölüm fetvasından kendini temize çıkarmaya çalışıyor” şeklinde...

 

 

Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ı zafer işareti yaparken gösteren bir fotoğrafla birlikte verilen haberde, Hamas liderlerinden Müşir El-Mısri’nin, Hamas Şura Meclisi’nin Muhammed Dahlan başta olmak üzere El-Fetih yöneticilerinden 7’si için ölüm fetvası verdiği yönündeki suçlamalara cevap verdiği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre El-Mısri, suçlamalar hakkında “Bunlar sadece iftira ve yalandır, Filistin halkı bunlara kanmayacaktır” demiş.

 

El-Fetih’e bağlı El-Aksa Tugayları’nın Gazze’deki sözcüsü John Muslih ise, gazeteye yaptığı açıklamada, bu bilginin El-Aksa Tugayları’nın güvenlik biriminden edinildiğini ve durumu daha da karmaşık hale getirecek herhangi bir girişimi önlemek için bu bilgiyi açıkladığını öne sürmüş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesindeki bir haberde de, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarını 24 Aralık’ta acil toplantıya çağırdığı yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdurrahman El-Atiyye’nin Filistin’deki krizin sürmesinin yol açabileceği tehlikelere karşı uyardığı, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ise Ramallah’ta yaptığı açıklamada uluslararası kamuoyunun Abbas’ı desteklemesi gerektiğini söylediği belirtiliyor.

 

 

Washington Türkiye’yi İran karşıtı ittifaka katmaya çalışıyor

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Türk ve Amerikalı askeri yetkililerin geçen hafta Salı ve Çarşamba günleri Ankara’da bir araya geldikleri ve Washington’ın Türkiye’yi Irak işgalinde olduğu gibi İran’a karşı oluşturulacak ittifaka katılmaya ikna etmeye çalıştığı yazıyor.

 

Ahmed Yasin imzalı ve Ankara çıkışlı haberde, toplantının Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergün Saygun başkanlığında yapıldığı, ABD Savunma Bakanlığı müsteşar yardımcısı Peter Rodman’ın ve aralarında istihbaratçıların da bulunduğu 18 Amerikalı yetkilinin toplantılara katıldığı bildiriliyor.

 

 

021588.jpg

 

Ahmedinejad-Oskanyan görüşmesi

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesinin bugünkü sayısında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan’ı kabulüyle ilgili bir habere yer verilmiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Ahmedinejad, İran ve ermenistan gibi bölge ülkelerinin kapsamlı işbirliğinin gelişmesinin bölgenin barış ve güvenliğine ve iki halkın kalkınmasına hizmet edeceğini söylemiş.

 

İran Cumhurbaşkanı, İran ve Ermenistan arasında enerji taşımacılığı ve ulaşım gibi bir çok alan görülen işbirliğine dikkat çekerek iki ülke arasındaki boru hattı projesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için çaba gösterilmesini istemiş.

 

El-Vifak’ın haberine göre, Ermenistan Dışişleri Bakanı da Ahmedinejad’a, iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin Tahran ve Erivan arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını söylemiş.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?