banner39

Devlet 100 bin yeni memur alacak

TOBB'dan istediği istihdam sözünü alamayan hükümet çareyi devlete memur alımı yapmakta arıyor.

Arşiv 20.04.2010, 12:08 20.04.2010, 13:50
Devlet 100 bin yeni memur alacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin en popüler tartışmması olan TOBB’a bağlı iş yerlerine birer işçi alınması önerisiyle ilgili konuştu. Erdoğan, “Oksijen çadırında olan bir ekonomiyle ilgili bir öneri yaptım TOBB’a... ‘1 milyon 300 bin üyem var’ diyorsunuz. Her biriniz bir işçi alsa 1 milyon 300 işçi eder. Bu işsizliği ortalama 3-4 puan götürür. ‘Tamam, yaparız’ falan dediler. 

İSTEDİKLERİNİ YAPTIK

‘Bize bazı şeyler yapın’ dediler. ‘Ne yapalım?’ dedik. ‘Tekstilde KDV’nin düşürülmesi’ dediler, indirdik. İşverenin SSK primi yükünü yüzde 5 düşürdük. Kurumlar vergisini düşürdük. TOBB, bu konuda adım atmadı. Birer kişi almayı kendileri için ‘köşeye sıkıştırma’ operasyonu olarak görüyorlar. TÜSİAD, ‘İstihdamla mücadele sürdürülebilir olmalı’ diyor. O dediğiniz, her şeyin tam rayına oturduğu ülkede olur. Ama şu anda sıkıntılar var. Her ülke kendine göre tedbirler alıyor” dedi.

Bunun adı sömürü değil mi?


Öncekİ açıklamalarında “Emek sömürüsü yapıyorlar” diyerek Anadolu’daki işadamlarını hedef alan Başbakan Erdoğan, “Güneydoğu’da 100-200 liraya çalıştırılan çocuklar var. ‘Hayır’ desinler bana. Ben bunun için de emek sömürüsü dedim. Yanlış mı ifadem. Arkadaşlarımıza söyledik. Gideceksiniz bunların üzerine dedik. ‘İşyerleri kapanır efendim’... Kapanırsa kapansın” diye konuştu. Başbakan, işsizlikle ilgili devletin alacağı tedbirlere yönelik ise “Biz şu anda memur konusunda ciddi bir alım yapmayı planlıyoruz tekrar. Rakam vermeyim ama ciddi alım yapacağız” dedi.

Bu yıl toplam 19 bin personelin emekli olacağı öngörülüyor


Daha önce açıklanan verilere göre devlet bu yıl 32 bini yeni kadro olmak üzere 80 bine yakın personel alımı planlıyordu. 2010 yılı bütçesinde, kamudan emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memurların sayısının yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde açıktan ya da nakil suretiyle atama yapılmasına karar verilmişti. Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bu yılki memur alımlarının 100 bine ulaşması bekleniyor. ATV televizyonunda memur alımı açıklamasına açıklık getiren Başbakan Erdoğan, memur alımlarını popülizm olsun diye yapmayacaklarını, şu anda emekli olacak devlet memurları yerine alım yapılması gerektiğini belirtti. Erdoğan, “Tüm bunları yaparken de ciddi sayıda bir alımı başaracağız’’ diye konuştu. Bu yıl 19 bine yakın personelin emekli olacağı hesaplanıyor.

MALİYE BAKANI'NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, emekli olan memurların yerine yenilerinin alınacağını müjdeledi. Şimşek, AK Parti’nin Meclis’teki grup toplantısı öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programında ‘100 bin memur alınacağına’ ilişkin açıklamasının sorulması üzerine, kamuda emekli olanların yerlerine yenilerinin alınacağını söyledi. 

Maliye Bakanı Şimşek, sorular üzerine “Emekli olanların yerine yüzde 25 alınabilir diye bütçeye rakam koyduk. Bunun yansımaları var.

İçişleri’nin polis, MEB’in öğretmen ihtiyacı var. Geleneksel olarak kamunun eleman aldığı yerler var. Kamuya hemşire, doktor, polis, öğretmen alıyoruz.

Çünkü eğitim çok önemlidir, sağlık ve güvenlik önemlidir diyoruz. Bunun dışında bir şey yok. Bütçe Kanunu’nun yansıması yüzde 25’di. Yüzde 50’ye çıkardık. Memur alımıyla ilgili rakam konusunda şu an bir şey söylemeyeceğim” diye konuştu.

Daha önce açıklanan bütçe verilere göre devlet bu yıl 32 bini yeni kadro olmak üzere 80 bine yakın personel alımı planlıyordu. 2010 yılı bütçesinde, kamudan emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memurların sayısının yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde açıktan ya da nakil suretiyle atama yapılmasına karar verilmişti. Yapılan hesaplara göre bu yıl 19 bine yakın personelin kamudan emekli olacağı hesaplanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?