Devlet, baba gibi görülmekten kurtarılmalı

İTO Meclis Üyesi Levent Korkut: "Devlet Baba Yaranızı En Kısa Sürede Saracağız "demek yerine, halkımızı ekonomik değerleri için Özel Sigorta Şirketlerinde sigorta yaptırmaları hususunda yönlendirmeli "

Devlet, baba gibi görülmekten kurtarılmalı

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni  

Sigorta sektörünün de diğer, sektörler gibi küresel krizden oldukça etkilendiğini belirten İTO 14. Nolu Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Levent Korkut, sektörde sigortacı olmayanların da sigortacılık yaptığını dile getirerek şöyle konuştu: “Diğer sektörlerden farklı olarak, bankacılık ve finans sektörlerinin daralması neticesi ilgili meslek kuruluşlarının dışında, otomotiv satış plazalarının da ek iş olarak mesleğimize karşı adeta saldırılarına neden olmuştur. Oysaki Sigorta sektöründe yapılan yasal düzenlemeler ve bu mesleği yapacak olanların nitelik ve niceliklerinin, ayrıca işin yapılacağı iş yerinin fiziki şartlarının belirlenmesine rağmen sigortacılık her dönemde asıl işi sigortacılık olmayanlar tarafından yapılan sermayesiz meslekmiş gibi algılanmaktadır.”

DEVLETİ BABA OLARAK GÖRMEK YANLIŞ


Sektörde Yangın Söndürme Vergisi Banka Sigorta Muammeleri Vergisi vergilerin acilen kaldırılması gerektiğine de değinen Korkut, hükümet yetkililerine de seslenerek, her hangi bir doğal afet oluşumunda “Devlet Baba Yaranızı En Kısa Sürede Saracağız “demek yerine, halkımızı ekonomik değerleri için Özel Sigorta Şirketlerinde sigorta yaptırmaları hususunda yönlendirmelerini istedi. Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu bina ve ekonomik değerlerini, öncelikli olarak sigorta ettirerek, halka örnek olmak gerekir, sektöre de teşvik olur diye düşünüyorum. İTO Sigorta Hizmetleri Meslek Komitesi olarak, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzdan almış olduğumuz destekle yapmış olduğumuz Zümre toplantısında Sektörümüzün bizim dışımızdaki temsilcileri ve diğer İllerden gelen Meslektaşlarımızla Sektörümüzün sorun ve problemlerini belirleyip, çözümü hususunda ilgili mercilere Meslek Komitemizce taşınmış ve takibi üyelerimiz adına yapılmaktadır.

YANLIŞ POLİCE SEKTÖRE GÜVENİ SARSIYOR


Mesleği Sigortacılık olmayanların meslekten ellerini çekmesi gerektiğine işaret eden Korkut, mesleği sigortacılık olmayanların sadece kazanmak için yaptıkları yalan, yanlış ve eksik poliçeler, olası bir hasarda sigortalıların mesleğimize olan güvenini sarstığını söyledi. Korkut, sigorta yaptırarak, herhangi bir felaket olduğunda kamu kaynakları yerine zararını sigorta sektöründen karşılayan insanlara vergisel muafiyet ve bonuslar yaratılarak, kamuya duyulan ihtiyacın azaltılması, kamu kaynaklarının, eğitim, sağlık, yol, v.s benzeri ihtiyaçlarımıza yönlenmesini sağlamalıyız, “ dedi.

GÜNCEL GELİŞMELER TAKİP EDİLMELİ
 

Sektör üyelerinin sigortacılık konularında tam bilgi sahibi olarak dürüst açılımlarla çalışmaları gerektiğini vurgulayan Meclis Üyesi Hilmi Orbay, sektör üyelerinin gerçekleri saklamadan açıklamalarını aynı zamanda her kesime karşı olan sorumluluklarını da unutmadan ilgilerini devam ettirmelerinin önemli olduğunu ifade etti. Sigorta sektörünün güncel gelişmeleri takip etmesi gerektiğini de belirten Orbay, sektör temsilcisi ilgilendiği kesimleri bilgilendirmeli, sigortalıların poliçe süresince kendileri ile ilgilenileceklerine inandırmaları da sorumlulukları arasındadır, dedi. Orbay, açıklamasını şöyle bitirdi:
“Yeni ürünlerin tanıtımı, yeni çıkan kanun ve yönetmeliklerle uygulama bilgisi ile donanmaları sektör üyelerinin yapmaları gerekenler arasındadır. Tüm bunlar acentelerin satış gücünü etkiler.”

SİGORTA BİLİNÇİ OLUŞTURULMALI


Meclis Üyesi Akif Metin Bengi’de yaptığı açıklamada 5684 sayılı kanunun ve devamında ikincil düzenlemelerin yapılması gerektiğini hatırlatarak, ülkemizde sigorta bilincinin oluşması gerektiği üzerinde durdu. Bengi, sigorta bilincinin oluşması için de şu önerilerde bulundu: “İlköğretim okullarında sigorta bilincini yerleştirmek için çalışma yapılmalı. Sigortacılık haftası veya sigorta günleri resmi olarak yapılması gerekir. Sektörün kendini tanıtabilmesi için eğitici ve sigorta bilincini geliştirici çalışmalara devlet radyo ve televizyonlarında yayınlanması hususuna destek verilmesi olarak kısaca özetlenebilir.”

EN DÜŞÜK SİGORTALI ORANI TÜRKİYE’DE


Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında üretim hacmi olarak en düşük ülkenin Türkiye olduğu mesajını veren Meclis Üyesi Hasan Usta, Fert başına tüketimin Hollanda da 4 bin Dolar, İspanya’da bin 500 Dolar, Macaristan’da 400 Doların üstünde olduğunu ülkemizde ise, 100 dolar seviyesinde olduğunu belirtti. AB sürecinde müzakereleri tamamlanmış, sektörlerden biride sigortacılık olduğuna değinen Usta, şunları söyledi: “Kanunumuz yenilenmiş ve uyum süreci hazırlıklarının tamamına yakını uygulamaya konulmuş veya konulmaktadır. Teknik anlamda yapısal sorunlarımız azalmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39