banner39

Devlet Bahçeli attığı imzayı unuttu

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin şimdi karşı çıktığı teklifleri, hükümette olduğu 2001 yılında imzaladığı ortaya çıktı.

Arşiv 27.03.2008, 10:26 27.03.2008, 13:52
Devlet Bahçeli attığı imzayı unuttu

Parti kapatılmasını zorlaştıran Anayasa değişikliği için kırmızı çizgiler belirleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 2001 yılında hükümetteyken şimdi karşı olduğu tekliflere "evet" dediği ortaya çıktı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 14 Mart'ta yaptığı 'Anayasayı değiştirelim' çağrısına rağmen, zaman geçtikçe bu çağrısına içinde 'mahkemede somutlaşmış eylem' şartını reddeden kırmızı çizgiler ekledi. Oysa Bahçeli'nin 2001 yılında içinde yer aldığı koalisyon hükümeti döneminde hazırlanan ve yeterli oyu alamadığı için kadük olan değişiklik teklifinde 'mahkeme mahkumiyeti' maddesi de yer alıyordu.

SINIRSIZ YETKİYE ÖNLEM

Bahçeli'nin de yer aldığı Anasol-D Hükümeti'nin 251 milletvekilinin imzasını taşıyan teklifte 'Bir siyasî partinin, 68. maddenin 4. fıkrasına aykırı eylemlerinden dolayı temelli kapatılmasına, bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğine ilişkin 'mahkeme kararı' ve bu kararın Anayasa Mahkemesi'nce kabul görmesi' şartı konuldu. Anılan hükümde, bir siyasî partinin 68'inci maddenin 4'üncü fıkrasındaki 'Siyasî partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf, zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez' hükmüne aykırı eylemlerin işlendiği bir odak haline gelip gelmediğinin tespiti Anayasa Mahkemesi'ne bırakılmıştı.Bu Anayasa Mahkemesi'ne soyut ve sınırları belirsiz bir takdir yetkisi tanımıştı.

Bu 'sınırsız' takdir yetkisini kaldırmaya yönelik teklif Anayasa değişiklikleri için alt sınır olan 330 oy çıkmadığı ve 303 oy aldığı için paketten düşerek kadük oldu. Daha sonra uzlaşma komisyonu kuruldu. Partilerin görüşleri doğrultusunda, anayasa paketi hazırlandı. Pakette anayasanın bugünkü 69 ve 68'inci maddelerinin yer aldığı düzenleme yapıldı.

İşte o teklif

'BİR siyasî partinin 68'inci maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak o partinin kanunla belirlenen ölçütlere göre bu nitelikteki fiilleri işlediğinin yetkili mahkemelerce kesin hükme bağlandığı ve bu kesin hükmün odak oluşturmaya yeterli olduğu hususunun Anayasa Mahkemesi'nce tespit edilmesi halinde karar verilir.'

Kaynak: STAR

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?