banner15

Devlet Bakanı Tüzmen, İran'da

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İran'a giden Kürşad Tüzmen, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile görüştü.

Devlet Bakanı Tüzmen, İran'da


Dış Ticeretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 100'e yakın işadamından oluşan bir heyetle İran'a gitti. Tüzmen ve beraberindeki heyet, indikleri havaalanında Türkiye Tahran Büyükelçisi Volkan Işıkçı ve İranlı yetkililer tarafından karşılandı.

Devlet Bakanı Tüzmen, Başkent Tahran'da 2 gün sürecek temasları çerçevesinde ilk olarak İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki tarafından kabul edildi.

Muttaki ile bir süre ikili olarak görüşen Tüzmen, daha sonra katıldığı İran Sanayi ve Madenler Odası'ndaki toplantıda, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Tüzmen, fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, çok boyutlu politikaların geliştirilmesi gerektiğinin de önemine değindi.

Devlet Bakanı ayrıca, ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bölge ülkelerin ekonomik yeterliliklerinin de sağlanmış olması gerektiğini kaydederken, Türkiye ve İran arasındaki yatırım ilişkilerinin öneminden bahsederek, ticaret, ulaşım, ihracat gibi konuları da masaya yatırdı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 17:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35