banner39

Devlet sırları 'sır' olmaktan çıkacak

Başbakanların bile erişmekten mahrum olduğu devlet sırrı efsanesi tarihin tozlu sayfalarına gömülmek üzere...

Arşiv 13.02.2010, 17:59 14.02.2010, 12:57
Devlet sırları 'sır' olmaktan çıkacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Devlet sırrı kavramı üzerindeki tartışmalar devam ederken Meclis, konu hakkında düzenlemeler yapmak için harekete geçti. TBMM araştırmalarında devlet sırrı perdesini kaldıracak çalışmaya hız verildi. Meclis İçtüzüğü’ne göre, Meclis araştırma komisyonları, devlet sırları ile ticari sırları inceleyemiyor.

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, siyasi cinayet kurbanı ailelerin ziyaretinde, geçmiş komisyonların bu nedenle beklenen sonucu vermediğini vurguladı. Yeni Meclis İçtüzüğü taslak metnine göre, Meclis araştırması sırasında devlet sırrı veya ticari sır niteliğinde bilgi ve belgeye ulaşılması halinde ayrı bir rapor düzenlenecek.

Bu rapor, komisyonun genel raporundan önce Meclis Genel Kurulu’nda kapalı bir oturumda milletvekillerinin bilgisine sunulacak. İhtisas komisyonları da Meclis araştırması yapabilecek. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, “Meclis komisyonuna ‘Devlet sırrı’ diye bir sınır konamaz. İdare kendi elinde devlet sırrı tutabiliyor, ama Başbakan bunu göremiyor. Bu olabilir mi? İdarenin elinde ne varsa Başbakanlık’ta toplanacak, Meclis de bunu bilecek” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?