banner39

Devlet 'sürgün evlatları'na kucak açıyor

Yıllarca düşman ilan edilmiş 'sakıncalı' isimler üzerindeki ambargoyu kaldıran Erdoğan'a destek yağdı.

Arşiv 05.10.2009, 10:00 05.10.2009, 10:12
Devlet 'sürgün evlatları'na kucak açıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti kongresinde 'Birlikte Türkiyeyiz' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllarca düşman ilan edilen yazar, şair ve düşünürleri anarak birlik mesajı verdi.

Star'ın haberine göre, Türkiye'de milyonların kucakladığı ancak düşünceleri ve inançları nedeniyle sürgün edilen hayatlar üzerindeki ambargoyu kıran Erdoğan'a, kamuoyundan da destek geldi. Başbakan'ın, 'Türkiye'nin zenginliği' diye nitelediği 'sakıncalı' isimlerin yakınları tabu yıkan bu söylemi 'Türkiye'yi bütünleştirici bir adım olarak' yorumladı.

BİRLİĞİMİZİN TEMİNATI

Mehmet Akif Ersoy Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Kemal Çifçigüzeli: Bizi ayakta tutan damarlardan biridir fikir emekçileri, düşünür ve sanatçılar. Başbakan'ın söyleminden büyük mutluluk duydum. Bu isimlerden biri söylenmese Türkiye'nin eksik kalacağına inanıyorum

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız: Sayın Başbakan'ın sözünü ettiği isimler, Türkiye'nin büyük değerleri, Anadolu tarihinde önemli simgeler. Bu toraklarda yaşayan herkesin değerleri olan bu isimler aynı zamanda birliğimizin de teminatı.

DOĞRU AMA GEÇ KALINMIŞ BİR KONUŞMA

Yeni Asya Gazetesi sahibi Mehmet Kutlular: Said-Nursi de 90 yıl evvel Başbakan Erdoğan'ın söylediklerini söylüyordu. Çok doğru ancak geç kalınmış bir konuşma. Türkiye'nin sıkıntısı demokratikleşememek. Toplum korkutulmuş, sindirilmiş. Belli ideolojilerin peşinden gitmiş. Millet ve geniş kitleler de umarım bunlara sahip çıkar. İyi gelişmeler varken birileri aniden çıkıp süreci etkilemesin. Türkiye maalesef         ihtilallerle sindirilmiş. İnşallah bunların önü açılır ve asker de milli iradeye saygı duyar. O zaman Türkiye demokratikleşme sürecini tamamlayacaktır.

HERKES KENDİ DOĞRULARIYLA YAŞAMALI

Sanatçı Sabahat Akkiraz: Sayın Erdoğan'ın konuşmasında sözü geçen ve yaşayan tek kişi benim. Ben halkın malı olan türküler söylüyorum. Birçok insan için değerli olan, birçoğu için değersiz olabiliyor. Herkesin kendi doğruları var. Nazım Hikmet bizim için çok önemli, bazısı için Ahmet Hani çok önemli. Herkes kendi doğrularıyla yaşamalı. Çok fazla Ahmet Kaya, Ahmedi Hani, Necip Fazıl üretemiyoruz. Bunların değerini bilmek gerek. Bu isimlerden biri söylenmese Türkiye'nin eskik kalacağına inanıyorum.

AÇILIMIN GÖSTERGESİ

Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya: Başbakan'ın Türkiye'nin değerleriyle ilgili kurduğu cümleler, gecikmiş ama son derece doğru cümleler. Sözünü ettiği kişiler kültürel zenginlikler. Bu sanatçı ve düşünce adamlarından birinin olmaması gerçekten Türkiye'yi eksik bırakır.

Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca: Başbakanın birlik ve bütünlüğü vurgulaması çok önemli. Babam da 'iktidarlar halkın yanında olmalı' derdi. İktidar olarak tüm unsurlara sahip çıkması beni sevindirdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak beni umutlandırdı.

Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı Kazım Aykanat: Başbakanın 'bu isimlerden biri olmazsa Türkiye eksik kalır' sözleri çok önemli. Demokratik açılımının uzun soluklu proje olduğu anlaşılıyor. 

ERDOĞAN RESMİ AMBORGOYU KIRDI

Başbakan Erdoğan, önceki gün gerçekleştirilen AK Parti Kongresi'nde yaptığı konuşmayla sürgün hayatlar üzerindeki ambargoyu kırdı. 14 şair, yazar ve düşünce insanını anan Erdoğan, şunları söyledi: "Bu ülkenin tarihinden Ahmet Yesevi'yi, Hacı Bektaş'ı, Pir Sultan'ı, Hacı Bayram Veli'yi çıkartmaya kalkarsanız bu ülke öksüz kalır, köksüz kalır. Yunus Emre'siz bir Türkiye dilsiz kalır. Mevlana'sız bir Türkiye ruhsuz kalır. Sebahat Akkiraz'a kulak vermeyen Türkiye türküsüz kalır. Tatyos Efendi'yi yok sayan Türkiye'nin besteleri yarım kalır. Cem Karaca bu ülkenin hasretini çektiği kadar, bu ülke de Cem Karaca'nın hasretini çekti."

'HOŞÇAKALIN İKİ GÖZÜM'

"'Hoşçakalın İki Gözüm' diyen Ahmet Kaya'ya vefa göstermeyen Türkiye'nin şarkıları eksik kalır. Nasıl Mehmet Akif'siz bir Türkiye tahayyül edilemezse, Nâzım Hikmet'siz bir Türkiye eksik sayılır. Seversiniz sevmezsiniz ama Ahmedi Hani'siz, Bitlisli Said-i Nursi'siz bir Türkiye'nin maneviyatı noksan kalır. Biz, bu ülkenin tüm renkleriyle, bütün çiçekleriyle, bütün kokularıyla, dağları, taşları, ırmaklarıyla Türkiye'yiz."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?