banner39

Devlet Tiyatroları 61 yerli oyunla perde açıyor

Devlet Tiyatroları, 160'ıncı kuruluş yılında, 61 yerli oyunla perde açıyor.

Arşiv 02.10.2009, 06:56 02.10.2009, 06:56
Devlet Tiyatroları 61 yerli oyunla perde açıyor

160. yılını kutlayan Devlet Tiyatroları (DT) perdelerini açıyor. Ekim ayı boyunca 21 yeni yerli oyuna dünya prömiyeri yapacak olan DT, daha önce sahnelenmiş ama kendi sahnelerinde ilk kez sahnelenecek dört yeni oyuna da prömiyer yapacak.

Ayrıca biri çeviri, ikisi çocuk üç yeni oyun da sanatseverlerle buluşacak. Ekim ayında, DT sahnelerinde 639 temsil sahnelenecek. Ekim ayında izleyici ile buluşacak oyunlardan bazıları şöyle:

İstanbul DT: Fesleğen Çıkmazı (Meltem Yıldırım), İki Çarpı İki (Behiç Ak), Lozan (Memet Baydur), Kral Dairesi (Toby Wilsher), Kuzguncuk Türküsü (Güngör Dilmen), Kod Adı Kongo (Mürsel Yaylalı)

Ankara DT: Genç Osman (Turan Oflazoğlu), Hünkar ve Mimar (Cem Günen), Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella (Angelo Savelli), Kırmızı Başlıklı Kız (Ulviye Karaca), Fosforlu Cevriye (Suat Derviş), Aç Sınıfın Laneti (Cem Emüler), Bir Delinin Hatıra Defteri (Gogol), Islıkçı (Çetin Altan), Kerbela (Ali Berktay), Galilei'nin Yaşamı (Bertolt Brecht).

İzmir DT: Şerefine İnsanoğlu (Toygun Orbay), Bir Daha Çal Sam (Woody Allen), Yollarda (Haluk Işık), Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü (Stefan Tsanev), Barut Fıçısı (Dejan Dukovski), Rezervuar Kanişleri (Bülent Usta), Ayının Fendi Avcıyı Yendi (Muharrem Buhara)

Bursa DT: Puşide-i Siyah / Kara Örtü (Zerrin Tığlıoğlu), Akıllı Soytarı (Fikret Terzi), Çok Orjinal Bir Oyun (Savaş Dinçel), Yarınlara Geç Kalmadan (F.Arslan-N.Ertürkmen)

Adana DT: Düşmanla Sevişenler (Ender Çakmak), Tiyatro Çocukları (M.Şekip Taşpınar), Ziyaretçi (Tuncer Cücenoğlu), Rita'nın Şarkısı (Willy Russel)

Trabzon DT: İstibdat Kumpanyası (Uğur Saatçi), Soytarılar Okulu (F.Karl Waechter), Rumuz Goncagül (Oktay Arayıcı)

Diyarbakır DT: Ölümü Yaşamak (Orhan Asena), Büyüyünce Ne Olacaksın (Turgut Denizer), Ceza Kanunu (Ahmet Nuri)

Antalya DT: Kadeş Gelini (Hüseyin Erdoğan)

Erzurum DT: Cumhuriyetin İlk Sadası (A. Demet Çizmeli-B. Pınar Çelebioğlu), Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (Toby Wilsher)

Konya DT: Uysal Yurttaş (Hasan Öztürk), Gılgamış (Ş. Aktemur Toprak-Gökhan Aktemur)

Sivas DT: Öğüt (Cem Uslu), Hayvan Çiftliği (George Orwell), 72. Koğuş (Orhan Kemal)

Van DT: Kaynanam Nasıl Kudurdu (H. Rahmi Gürpınar), Cuco Bilmiyor (Emre Basalak), Dünyanın Eski Zamanlarında (Işıl Kasapoğlu), Küçük Korsan (Necmettin Tetik), Gayri Resmi Hürrem (Özen Yula)

Bilgi için: 0312 309 39 20 / www.devtiyatro.gov.tr

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?