Devletin zirvesinden Nevruz mesajları

Nevruz bayramı dolayısıyla devletin zirvesinde bulunan üç isim birer mesaj yayımladı.

Devletin zirvesinden Nevruz mesajları

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Nevruz Bayramı'nın anlamına uygun olarak kutlanması için gerekli duyarlılığın gösterilmesini beklediklerini ifade ederek, ''Herkesi, yönlendirmelerden, kışkırtmalardan etkilenmeden, akıl ve sağduyuyla davranmaya, toplumsal barışın sürdürülmesine katkıda bulunmaya, ayrılık yaratmak isteyen kötü niyetlilere izin vermemeye çağırıyorum'' dedi.

Resim

Cumhurbaşkanı Sezer, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, değişimin özünü doğayla ilişkilendiren, doğanın sunduğu olanaklarla yaşamını sürdüren ve gelişimini sürekli kılan insanoğlunun, baharın gelişiyle doğanın canlanmasına duyarsız kalamadığını, yeni umutlar ve yaşama sevinciyle bu değişikliğe uyum gösterdiğini ifade etti.

 

"KAYNAŞMAYA KATKIDA BULUNMALI"

TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında, toplumsal bir coşku ve heyecan günü olan Nevruz'un,toplumun ayrışmasına ve çatışmasına değil, kaynaşmasına ve dayanışmasına katkıda bulunması gerektiğini vurguladı.

Resim

Nevruz'un, insanın doğayla ve diğer varlıklarla kurduğu sevgi, saygı, dayanışma ve hoşgörü ilişkisinin en güzel ifadelerinden biri olduğunu belirten Arınç, şunları kaydetti:

''Tabiatla ve diğer varlıklarla kurulan bu yakınlık, toplumsal bilincimizde de varlık sevgisi bilinci oluşturmuştur. Nevruz da bir bahar bayramı olarak, bu ruh ve olgunlukla kutlanmalıdır."

"SEVİNÇ GÜNÜ"

Başbakan Erdoğan da Nevruzun bir sevinç günü olduğunu vurgulayarak, "Burada yakılan ateşe farklı anlamlar yükleyenler olabilir.

Aslında burada yakılan ateş, sevginin, dostluğun, kardeşliğin kandilini temsil etmelidir" dedi.

Resim

Dini ve milli günlerin yanı sıra toplumsal kültürün bir parçası olan Nevruzun da bir sevinç günü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu sevince gölge düşürmek, bu sevinci kullanarak milletimizi kutuplara bölme çabaları, milletimizle ruh ve gönül birliği taşımamaktır.

Hiçbir vatandaşımızın böyle bir yaklaşım içerisine girebileceğine ihtimal bile vermek istemiyorum. Ama sorumluğumuzun gereği olarak herkesin basiretini dikkatli olmaya davet ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER