banner15

Devrik Bakiyev: Yaşanan olaylardan sorumluyum

Devrik Kırgız lider Bakiyev, "Yaşananlardan sorumluluk hissediyorum" itirafında bulundu.

Devrik Bakiyev: Yaşanan olaylardan sorumluyum

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından başkent Bişkek'i terk etmek zorunda kalan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, kişisel olarak yaşanan olaylardan sorumluluk hissettiğini söyledi.

Bişkek'te yönetimi ele geçiren muhalefet Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kuruldu. Yaşanan olaylarda 81 kişi öldü ve 1500'den fazla kişi de yaralandı. Yaralılar arasında durumu ağır olanların bulunduğu ve ölü sayısının artabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Bakiyev, "Elbette yaşananlardan sorumluluk hissediyorum. Tüm bunlar yaşanırken ben ülkenin Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunuyordum. Benim hiç hatam yok diyemem. Benim hatam, tüm bu yaşananlara izin vermem" dedi. Protestoların bu seviyeye ulaşabileceği konusunda önceden bilgisi olması durumunda, gerekli hazırlıkları yaparak buna engel olabileceğine değinen Bakiyev, "Cenaze törenlerini televizyondan seyrettim ve kendimi çok kötü hissettim" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan'ın güneyindeki Celalabad kentinde taraftarları ile birlikte kalan Bakiyev, istifa etmeye yanaşmıyor. Birleşmiş Milletler'den barış gücü talep eden Bakiyev, yaşananların da bağımsız bir araştırma komisyonu tarafından incelenmesini istedi ve sonunda verilecek karara uyacağını kaydetti. Kendisine karşı herhangi bir askeri operasyon yapılmamasını isteyen Bakiyev, "Benimle güç kullanarak konuşmalarını tavsiye etmem. Burada beni seven insanlar var. Böyle bir duruma izin vermezler" şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Bakiyev'in görevini bırakmaması durumunda ülkenin güneyinde kendisini destekleyen gruplarla kuzey bölgesi arasında bir iç savaşın yaşanabileceği tehlikesine dikkat çekiyor.

 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 07:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35