banner39

Devrim Silsilesi Ekvador'a Sıçradı

Ekvador'da haftalardır süren gösterilerin ardından Devlet Başkanı 60 parlamenterin oyuyla görevinden alındı. Ekvador'da Devlet Başkanı Lucio Gutierrez'in ise Brezilya'ya iltica ettiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Devrim Silsilesi Ekvador'a Sıçradı
Haftalardan beri süren gösteriler, Ekvador'da Devlet Başkanı Lucio Gutierrez'in kongre tarafından görevden alınmasına neden oldu. Gutierrez, Brezilya’ya iltica talebinde bulundu. Kongre, Devlet Başkanı Gutierrez'i görevden alarak, yerine Yardımcısı Alfredo Palacio atamıştı. 100 üyeli kongrenin oylamaya katılan 60 üyesinin tamamı, Gutierrez'in görevden alınması yönünde oy kullanmıştı.

Brezilya’dan sığınma hakkı

Brezilya, dün kongrenin görevden aldığı Ekvador devlet başkanı Lucio Gutierrez'e sığınma hakkı verdi. Brezilya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gutierrez'in büyükelçilikte bulunduğu doğrulanırken, kendisinin diplomatik sığınma talebinde bulunduğu, Brezilya hükümetinin de talebi kabul ettiği duyuruldu. Brezilya'nın Ekvador'daki büyükelçisi Sergio Florencio da Brezilya hükümetinin ülkenin geçmekte olduğu krize çözüm bulmak amacıyla Gutierrez'e sığınma hakkı verdiğini söyledi.

Annan’dan itidal çağrısı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise ülkedeki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirterek, taraflara diyalog çağrısında bulundu. Taraflara itidal çağrısında da bulunan Annan, yazılı açıklamasında, siyasi krize çözüm bulunması için acilen diyalog başlatılması gerektiğini vurguladı. Açıklamada, BM'nin Ekvadorlulara desteğini sürdürdüğü de belirtildi.

Yeni başkan: Hizmet etmeye hazırım

Kongre tarafından Gutierrez'in yerine göreve getirilen Alfredo Palacio, dün gece yaptığı açıklamada, aylardır siyasi ve toplumsal krizin pençesindeki ülkenin ''tek umudu'' olduğunu söyledi. 66 yaşındaki kardiyolog Palacio, düzenlediği basın toplantısında, siyasetçi olmadığını, sadece ülkesine hizmet etmeye hazır bir doktor olduğunu söyledi ve düzeni sağlamak için zaman istedi. Yüksek Mahkeme'ye kendi yandaşlarını yığdığı gerekçesiyle muhalifler tarafından ''diktatör'' olarak suçlanan Gutierrez'in görevden alınmasıyla muhaliflerle iktidar yanlıları arasında devam eden çatışmaların sona ermesi umut ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?