Die Welt gazetesi: Türkiye Avrupa'ya gülüyor

Alman gazete, AB ülkelerinde yaşanan ekonomik krizle ilgili "Türkler Avrupa Birliği'ndeki finans krizine kıs kıs gülüyor" yorumunu yaptı.

Die Welt gazetesi: Türkiye Avrupa'ya gülüyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan son yılların en ciddi ekonomik kriziyle karşı karşıya bulunuyor. Bunun tüm kıtaya yayılmasından endişe eden Avrupalı liderler tedirgin...

Alman Die Welt gazetesi, gelişmeleri, "Türkler Avrupa Birliği’ndeki finans krizine kıs kıs gülüyor" diye yorumladı.

Gazete, AB üyesi ülkeler ekonomik krizlerle boğuşurken, yıllarca kültürel ve ekonomik açıdan AB'ye hazır olmadığı şeklinde eleştirilere maruz kalan Türkiye'nin, bugün AB'den çok daha fazla bir ekonomik büyüme hızına sahip olduğunu yazdı.

Gazetede, 'Sevilmeyen komşudan öğrenmek' başlığıyla yayımlanan yazıda, "Türkler Yunanistan, Portekiz, İspanya ve değer kaybeden Euro'ya bakıyor ve gülümsemeden geçemiyor. Kendilerinin de eksikleri olabilir ama kesinlikle AB üyesi olan Yunanistan kadar değil. Türkiye'nin AB'den öğrenmesi yerine tersi daha iyi olmaz mı?" ifadesine yer verildi. Y

azıda, Türkiye'de çok sayıda insanın, Yunanistan'da yaşanan kriz döneminde Türkiye'nin AB üyesi olmadığına sevindiği yorumu yapıldı. Gazetede ayrıca, "Belki de (Türkiye) gerçekten AB'ye uymuyor. Sadece büyüme hızı bile. Ankara 2010 yılı için yüzde 6 bekliyor. AB bundan çok uzak" denildi. Türkiye'nin, piyasaların muhtaç olduğu malzemeleri ürettiği, Balkanların ve Rusya'nın, Türk malı elektronik eşya ve tekstil malzemeleriyle dolu olduğu ifade edilen yazıda, Türklerin kendilerini Yunanlılara göre daha çalışkan bir ulus olarak gördüğü, ayrıca yaşlanan bir nüfusu olmadığı kaydedildi.

Son küresel krizden sonra Türkiye'nin IMF'den destek almadığına da işaret edilen yazıda, bazı uzmanların 2050'ye kadar Türkiye'nin ekonomik açıdan AB'nin zengin ülkelerini bile geçebileceğini savunduğu belirtildi.

Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini'nin Avrupa Birliği'nin finans krizinden çıkmak için Türkiye'den öğreneceği çok şeyler olduğu görüşüne yer verildi. Roubini: "Türkiye 2001 yılında bankacılık sektörü çöktüşten sonra aldığı radikal kararlarla krizi atlatmayı başardı. Avrupa Birliği bu krizi inceleyerek ders çıkarmış olsaydı, bugün bu mali krizi yaşıyor almayacaktı."

Türkiye'deki mali krizin nedeni siyasetteki liderliğin yetersizliği ve bir türlü önlenemeyen yolsuzluklardı. Bugün Yunanistan da benzer nedenlerden dolayı ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye özellikle mali alanda radikal reformlar yaparak krizden kurtulmayı başardı ancak Türkiye'nin bu krizi atlatmasında önemli kozları da vardı. Türkiye, Rusya ve Balkan ülkelerinde piyasadaki açığı iyi görerek, özellikle elektronik ev eşyaları ve tekstil ihracatına ağırlık verdi. Türkiye'nin ihracata gösterdiği bu başarı, krizden hızla çıkmasına yaradı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 08:31
banner53
YORUM EKLE

banner39